По думите му това е категорично недопустимо

Всички лидери на ЕС категорично са осъдили действията на Беларус по отвличането и принудителното кацане на самолета в Минск. Това обясни президентът Румен Радев от Брюксел. 

„Това е в абсолютно нарушение на международното право, на правилата за гражданско въздухоплаване и застрашава безопасността на полетите”, посочи държавният глава. 

Стоев за приземения самолет: Това е въздушно пиратство (ВИДЕО)

Той заяви, че причината за прихващането на самолета е в разрез с международното право: „Не може да прихващаш самолет, за да го накараш да кацне, защото имаш някакъв политически противник на борда. Това е категорично недопустимо”, коментира още Радев. 

В Брюксел лидерите на Европа проведоха и дискусия, свързана с Русия. "Солидарността е основният принцип в ЕС и когато някоя държава се чувства застрашена, нормално е и трябва всички да застанат зад нея. Снощи до късно дискутирахме отношенията с Русия и това беше дебат за гласа на разума и трезвата преценка". Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за дебатите на извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел по отношение на политиката на съюза към Русия след взривовете в складове за боеприпаси на територията на Чешката република, съобщават от пресцентъра на държавния глава.

Поискаха обяснения от беларуския посланик у нас заради скандала със самолета

„Знаете какво стана с Чехия. Тя беше включена в списък с неприятелските държави. Бяха изгонени близо 20 чешки дипломати от Русия, така че тук принципът за солидарност е абсолютно задължителен“, посочи държавният глава.

По думите на президента, разговорите са се базирали на „балансиран доклад на върховния представител по въпросите на външната политика Жозеп Борел“, като много европейски лидери са изявили тревогата си от състоянието на отношенията с Русия. Изводът е, че растящото напрежение, разделението в Европа не е изобщо от полза на ЕС и затова и в самата декларация изрично се позовава, че политиката към Русия трябва да продължи на основата на петте принципа за политика на ЕС спрямо Русия, съставна част от които е и диалогът. „Затова беше възложено и на върховния представител на Европейската комисия да подготвят доклад за необходимата политика спрямо Русия, така че да се отчитат и всички тревожни моменти, но да се отчита и необходимостта от диалог“, посочи държавният глава.

Радев: Не може да прихващаш самолет, защото имаш политически противник на борда

В отговор на въпрос дали страната ни също се чувства заплашена от Русия, президентът призова въпросът да бъде отправен към тези, които са докладвали пред партньорите с какво е застрашена България. „Знаете кой е докладвал в НАТО, в Брюксел. Аз специално този доклад не съм го получил“, припомни Румен Радев.

Държавният глава призова и за използване на всички механизми за сътрудничество с Русия в областта на сигурността, климатичните промени, справянето с COVID-19, което дава възможност да се търси баланс и съхраняване на диалога.

„Трябва да търсим нови инструменти за работа с Русия. Виждате, че сме в санкционен режим от 2014 г. Това променя ли поведението към по-добро? Изчерпваме ли всички инструменти, така че да постигаме своите цели спрямо Русия? Ето това споделих и с това се съгласиха, мога да кажа и другите лидери, че ние трябва да търсим пътища, да прилагаме нови методи, нови инструменти, с които да постигаме напредък в това, което ние искаме да видим накрая“, посочи още държавният глава.

Европейският съвет подкрепи нови санкции срещу Беларус

Относно отношенията със Северна Македония Радев смята, че е изключително важно час по-скоро да се възстанови политическият диалог на най-високо ниво.

„Аз съм настоявал винаги за този диалог. Благодаря на президента Стево Пендаровски, че прие моята покана заедно да отидем до Рим, за да имаме време да обсъдим всички въпроси. Ще покажем нашата взаимна воля за откритост, приятелство, добросъседство и сътрудничество”, каза  още държавният глава. 

Дали предстоят нови рокади в службите у нас президентът обясни, че това става по решение на Министерския съвет.

„Там е информацията, там са мотивите, там са предложенията за промени. Президентът подписва укази за промяна, когато има нужда от такава”, уточни Радев.  

Редактор: Георги Генов