Това съобщи един от водещите учени в експедицията

Екип палеосеизмолози счупиха 50-годишен рекорд, взимайки проба от дъното на Тихия океан на дълбочина малко над 8 километра, съобщава в научен блог проф. Майкъл Страсър, един от водещите учени в експедицията. 

Сондата на изследователския кораб Kaimei е достигнала дъното на океана на 14 май тази година при дълбочина 8023 метра под морското равнище. Спускането на апарата от повърхността е отнело 2 часа и 40 минути. В дълбоките недра на Японската падина в известния Тихоокеански огнен пръстен уредите са успели да проникнат още 37 метра надолу, за да вземат проба от дъното. Общата дълбочина на проникването е 8060 метра.

Подводен апарат достигна дъното на Марианската падина - най-дълбокото място на Земята (ВИДЕО)

Сондирането на това място не е самоцелно. Пробите ще помогнат на палеосеизмолозите да анализират най-страшното земетресение в историята на Япония с отзвук по целия свят. Става въпрос за труса от 2011 година в район Тохоку, когато земните вълнения вдигнаха 10-метрово цунами. При земетресението от 11 март с магнитут 9.1 по Рихтер и последвалото цунами загинаха хиляди, пострада и ядреният комплекс “Фукушима”.

Учени откриха риба на рекордна дълбочина - 8 145 метра

Предишният рекорд за най-дълбоко сондиране беше поставен през 1978 година, когато научният кораб Glomar взе проба от дълбочина около 7000 метра на дъното на Марианската падина.