Според океанолога доц. Николай Вълчев в момента не може да се говори за екологична катастрофа
Драмата със заседналия кораб край защитената местност „Яйлата“ подхранва нови и още по-големи страхове.
По традиция и този екоминистър се оправда с администрацията. Обяви, че, цитирам, "тя притежава професионална, етична и морална нищета". Определението е за служителите на "Морска администрация" и в частност на МОСВ.
Обявиха частично бедствено положение в Каварна
Корабът „Vera su“ заседна край българския бряг на 20 септември. Днес е 30-ти. По традиция отново ще чакаме прокуратурата да свърши работа. Но докато върви разследването, една екологична бомба цъка край нашия бряг.
Капитан Христо Папукчиев е от малкото капитани, които всяка година предприемат околосветски пътувания. И в момента е на път. Намерихме го в Индия, на котва в Момбай. По-рано е бил част от звеното към Министерство на транспорта, което разследва морски произшествия.
Според него трябва в ситуацията да се включат от военния флот. Той очаква, след като корабът „Vera su“ бъде изпразнен, да се получипробойна и той да потъне.
Междуведомствена среща в МВР във връзка с мерките за освобождаване на заседналия кораб
Да очакваме ли азотен апокалипсис, ако корабът „Vera su“ се разцепи?
"На този етап не може да се говори още за екологична катастрофа. Но голямото количество азот отнема кислорода и влияе на рибите, но те са подвижни и ще избягват тези зони", това каза в предаването "Денят на живо с наделина Анева" по NOVA NEWSдоц. Николай Вълчев, директор на Института по океанология към БАН.
Ще разпитат екипажа на заседналия кораб, когато бъде свален на брега
Специалистът предупреди, че вредни ще бъдат продуктите от морето, които се използват за храна от хората, а ветровете и теченията ще разпространят замърсяването в по-големи части от Черно море.
Екоминистърът дава "Морска администрация" на Прокуратурата
За тюлените и делфините доц. Вълчев каза, че първите вече почти ги няма в региона, а за делфините той не се притеснява, защото те са подвижни и ще избягжват замърсените води, проблемът ще е с дънни риби, ферми за миди, които абсорбират всичко от водата.
Целия разговор гледайте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.