Снимка: БГНЕС
Неочаквано те подкрепиха и 12 млн. лева повече за култура
След 11 часа дебати и над сто предложения между първо и второ четене, парламентът одобри финансовата рамка на държавния бюджет за 2022 г. със 133 гласа „за”, 96 - „против” и един въздържал се. В зала рамката подкрепиха депутатите от управляващото мнозинство - „Продължаваме Промяната”, „БСП за България”, „Демократична България” и „Има такъв народ”. „Против” бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане”.
Рамката предвижда приходи в размер над 57,2 млрд. лева и разходи от над 63,1 млрд. лева. Заложеният дефицит е в размер на 4,1 на сто от БВП. Над 31,6 млрд. лв. са предвидените данъчни приходи. Прогнозите на правителството са за безработица от 5 на сто и инфлация от 5,6 на сто. Предвидените средства за социалния сектор са над 20 млрд. лв., а за здравеопазване - 8,3 млрд. лв. Предвижда се запазване на ниските данъчни ставки за корпоративните данъци и тези за данъците върху доходите на физическите лица, като важна предпоставка за инвестиции, икономически растеж и заетост.
Неочаквано народните представители приеха и 12 милиона лева повече за култура. Това стана, след като мнозинството подкрепи отхвърленото от бюджетна комисия предложение на Любомир Каримански („Има такъв народ“). Текстът, с който се отпускат допълнителните средства, бе подкрепени със 126 гласа „за“, 68 – „против“ и 35 – „въздържал се“.
Според приетите разпоредби държавните културни институции в областта на културното и аудиовизуалното наследство, музеите и художествените галерии с регионален характер ще получат финансова подкрепа чрез увеличения с до 50 на сто от стойностните показатели на стандартите за тяхното финансиране, включително за възнагражденията на персонала – 12 млн. лв.
Приемането на текста бе посрещнато с оживление в залата и бурни ръкопляскания, след като по-рано днес представители от сектор „Култура“ излязоха на протест пред сградата на парламента. Пред журналисти премиерът Кирил Петков и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев коментираха, че пари ще се дават само за ефективна работа и се прекратява практиката пари „на ангро“.
От „Продължаваме Промяната“ имаха свое предложение по проектобюджета, също в размер на 12 млн. лв. за финансова подкрепа, но въз основа на проекти, които да бъдат отпускани за държавните културни институти, музеи и галерии с регионален характер, след одобрение на министъра на културата.
След над 12 часа работа парламентът прекрати пленарното заседание заради липса на кворум. Това стана малко, след като започна обсъждането на бюджета за съдебната власт. В парламента за тази точка дойде и правосъдният министър Надежда Йорданова.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.