Близо 22 000 поляци са погубени по заповед на Сталин

Полският президент Анджей Дуда заяви в неделя, че ще търси правосъдие от международното правосъдие за клането в Катин - убийството на близо 22 000 поляци по заповед на Сталин през 1940 г.

"Геноцидът няма срок на давност. Ето защо ще настоявам този случай да бъде решен от международни трибунали. Скоро ще подадем съответните петиции", каза Дуда в реч по случай 82-ата годишнина от клането, като също изтъкна "бруталната агресия на Русия срещу независима и демократична Украйна".

„Това престъпление трябва да бъде окончателно осъдено и извършителите му да бъдат посочени“, добави той, без да уточни кой съд възнамерява да сезира и кой ще бъде обвиняемият.

Хиляди украинци бягат от Харков и Одеса - очаква се нова руска агресия

Тази дата съответства и на 12-тата годишнина от въздушната катастрофа в Смоленск, при която загинаха 96 души на 10 април 2010 г., включително полският президент Лех Качински, който пътуваше до Русия, за да отдаде почит на жертвите на клането в Катин.

След нахлуването на СССР през септември 1939 г. в източните райони на Полша, в рамките на германско-съветския пакт, 22 000 полски офицери, пленници на Червената армия, са разстреляни в Катинската гора и в Медное в Русия, както и в Харков, Украйна.

В продължение на десетилетия Съветският съюз обвиняваше нацистите за това клане. Едва през април 1990 г. съветският лидер Михаил Горбачов призна отговорността на своята страната за тези кланета.

"Това беше геноцид, извършен от Съветите върху напълно беззащитни жертви. Това престъпление никога не беше наказано. Вместо това получихме лъжата за Катин", твърди Дуда.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Илиян Ушеров
Източник: БГНЕС