Видео: Ройтерс
САЩ инвестира 20 милиона долара в експеримента
Калифорния започва експериментален проект за покриване на канали със слънчеви панели. Ако се разрастне, проектът може да спести милиарди галони вода в опустошените от суша райони, като същевременно захранва милиони домове с възобновяема енергия.
Държавата ще инвестира 20 милиона долара в проекта, наречен Nexus, който ще стартира в средата на октомври.
ФЕНОМЕН: Заснеха огнено торнадо в Калифорния (ВИДЕО)
„Първо, покриването на канали със слънчеви панели би намалило изпаренията, за да може да пестим вода. Второ, така ще се избегне използването на земята. Трето, чрез засенчване на каналите със слънчеви панели ще се намали растежът на водните плевели. И накрая, ще има по-хладен микроклимат, така че водата ще се загрява по-бавно от земята и това може да подобри ефективността на производството на PV (фотоволтаична) електроенергия“, твърди ученият Бранди МакКуин.
Това е първият по рода си проект в САЩ и се основава на подобен проект в западно-индийския щат Гуджарат.
Съвременната Калифорния е построена, благодарение на инфраструктурата от 20-и век, която доставя вода от влажния север до сухия юг. Това е мрежа, която днес обхваща общо 4000 мили канали.
„Ако внедрим слънчевите канали в целия щат, това може да произведе 13 гигавата възобновяем капацитет, което е приблизително половината от необходимия ток за щата Калифорния“, казва още МакКуин.
Изследванията на МакКуин също изчисляват икономии на вода от 63 милиарда галона, достатъчни за снабдяването на 2 милиона души и напояването на 50 000 акра земя.
След като строителството приключи, експертите ще проучат променливи като: нетна радиация, температура на въздуха и водата, относителна влажност, скорост и посока на вятъра и качество на водата.
Оттам служителите ще могат да дават препоръки как да мащабират проекта в цялата страна.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Мартин Николов