Министърът коментира и казуса с изчезналите документи от ДКК

В „Интервюто в Новините на NOVA” министърът на икономиката Никола Стоянов коментира юридическия казус, в който е замесена държавата. Десетки милиони може да загуби България заради изчезнали документи от Държавната консолидационна компания. Държавното дружество е дало 25 млн. лв. през 2018 година, за да изкупи дълг към частна компания. Той е бил в размер на 75 млн. лв. Така след приспадане на инвестицията ДКК е очаквала чиста печалба от 50 милиона.

„Най-притеснителното за мен е, че още в края на март съдът изисква тези оригинални  документи. Тогава се разбира, че ги няма, но изпълнителният директор не предприема нищо. Нито информира службите, нито служителите, нито принципала си за проблема. Три месеца по-късно пише писмо до бивши изпълнителни директори дали случайно не знаят къде са документите. Това е много фрапиращо - това спокойствие при положение, че става въпрос за 75 млн. загуба”, добави той.

На въпрос защо държавата, в лицето на ДКК, се намесва във взаимоотношения между частни компании и купува цесии, той каза: Държавата става кредитор. Каква е била тогава идеята - не мога да коментирам. Важното за нас е, че държавата тогава е платила 25 млн., за да стане кредитор, разчитайки да събере дълг от 75 млн. И да спечели 50 млн., което звучи като добра сделка. Документите са категорични - държавата е щяла да спечели най-вероятно това дело и изведнъж оригинални документи изчезват от ДКК”, каза още министърът.

Сега Николов очаква ДАНС и Прокуратурата да разберат кога са изчезнали въпросните документи и евентуално те да бъдат намерени, за да не бъде загубено делото.

Доставките на газ

Министърът на икономиката беше на посещение в Азербайджан, свързано с газовите доставки. За проведените там срещи той каза: „Твърдо ми беше потвърдено, че те остават сериозен доставчик и ще спазват договора, който имаме. Веднага след първи октомври започват в пълен обем да доставят, така че още тази година да достигнат подписаното по договора”, обясни той.

Обсъдено е и разширението на Южния газов коридор, което е предвидено за следващите 3-4 години. „Предложиха ни, ако имаме интерес, да участваме и там. Да подпишем и допълнителен договор, когато има техническа възможност за допълнителни количества. Заявих интереса на България. Искаме всички опции да са отворени”, поясни Стоянов.

Относно отношенията с „Газпром” министърът каза, че „се водят преговори между страните по договора. Това са „Булгаргаз” и „Газпром - Експорт”, уточни той.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Георги Генов