Каква е силата на споделянето и думите
Страхът, гневът, тъгата и вината са най-опустошителните емоции. Именно те водят до най-голям стрес. Силата на напрежението обаче може да се намали драстично чрез думи и споделяне, обясняват психолози.
„Когато една майка гали детето си и се държи толкова мило с него и знаем какъв ефект има всъщност върху детето. Така не е по-различно върху приятели, към роднини, към близки хора или към работодатели, а защо не и към подчинени”, обясни психологът Биляна Вълчева.
Гневът и вината са най-трудни за преработване.
„Вината всъщност е насочен гняв към мен самия и аз се наказвам за нещо, което се чувствам виновна. И тук това може да бъде родител, учител, друг авторитет, дори приятел, на когото усещам, че съм му длъжна. Гневът е когато не съм се справил и трябва да покрия очакванията на другите и трябва да се докажа, защото ако не се докажа и ако не успея да се внедря в тази рамка, аз евентуално ще бъда отхвърлен или изоставен”, допълни Биляна Вълчева.
В тези случаи се отключват наши стари травми на отхвърляне и изоставяне. Всяка негативна емоция може да отключи много стресови хормони. На базата на тях започват процеси в тялото, които могат да се отразят много негативно в дългосрочен план.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Вероника Димитрова