Коментар на дипломатите Елена Поптодорова и Любомир Кючуков
Премахват на принципа на единодушие в ЕС при взимането на решения, свързани с външната политика и сигурността. Девет държави създадоха група за приятелство, която ще настоява за премахването на принципа на единодушие. Сред тях не е България.
Дипломатът Елена Поптодорова споделя, че казусът с принципа на единодушие не е отсега. "Развитието на ЕС води в тази посока. Групата за приятелство цели постигане на по-бързо решение във външната политика, дипломацията и отбраната. Стратегическата автономност може да се изгради само на базата на обща политика на сигурност. Искаме ЕС да е силен, самостоятелен играч със световна роля, но това минава през бързо вземане на решения, не може да се чака вътрешната процедура с месеци", заяви тя.
Поптодорова: Все по-безпомощни и прозрачни стават опитите САЩ да бъдат обвинени в намеса у нас
Според нея ако се стигне до нов начин на вземане на решения, ще се предотврати външна на ЕС намеса чрез страна-членка, която има двустранни отношения с конкретната трета страна.
Любомир Кючуков, директор на Института за икономически и международни отношения, посочи, че предложението за премахване на единодушието е свързано с решенията за вземането на санкции, свързани с войната в Украйна. "Темата отдавна се дискутира. Външната политика на ЕС е обща, но не общностна. Едва след като бъде обсъдена и одобрена от всички една тема, тогава става задължително. Данъчното облагане и външната политика не са общностни, по тези теми не може да бъде налагано решение от ЕП. Това е стъпка към федерализация на Европа, която в момента е разкрачена между интеграция или прерогативи на конкретната държава", коментира той.
По думите му Лисабонският договор казва, че премахване на консенсуса се решава с консенсус, което е парадокс. "Има вариант консенсус -1, за да не може една държава да го блокира, като тя не е задължена да се съобрази с конкретното решение. Вторият вариант е позитивно въздържане - несъгласните държави не блокират позицията, но не подкрепят. Има и система opt out - неучастие в определени политики. Европа на нациите е опасна, защото води към национализъм. Налагането на федерализъм отгоре чрез решение на някоя държава би имало обратен ефект и бил засилило евроскептицизма", подчерта Кючуков.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.