Алиансът се споразумя за формулировката за членството

Членството на Украйна в НАТО беше основна тема на Срещата на върха на Алианса във Вилнюс. Президентът Володимир Зеленски критикува остро лидерите и нарече „абсурден” факта, че страната му не е получила конкретни срокове за приемане.

Украйна не получи нито конкретна дата кога ще бъде поканена в Алианса, нито какво трябва да се случи, за да бъде поканена в Съюза. Лидерите, които участваха в срещата на върха на НАТО, записаха в декларацията, че Украйна трябва да изпълни задължителни условия, основното - да няма война на нейна територия.

В края на първия ден от срещата на Алианса във Вилнюс, България остава категорична - подкрепя Украйна в желанието ѝ да бъде член на НАТО. Според премиера Николай Денков това трябва да стане задължително след войната. Тази позиция е записана и във финалното комюнике, което договори Алиансът.

„Украйна има пълна подкрепа в бъдеще да бъде приета като член на НАТО. Трябва да бъдат изпълнени условията за прием, които тепърва ще се дефинират и всички страни членки да дадат съгласие”, каза премиерът.

Денков уточни и какво има предвид, казвайки в интервю за Sky News, че „ние сме в пълномащабна война”. „Първо - става дума за пълномащабна война между Украйна и Русия. Мисля, че нямаме съмнение, че между тези две държави имаме пълномащабна война с фронтова линия, артилерия, всичко”

Премиерът поясни защо България дава подкрепа за изпращането на касетъчни боеприпаси на Украйна. Въпрос, по който има сериозно недоволство от много лидери, защото повече от 100 държави са подписали конвенция срещу използването им - сред тях и България.

„Ние сме подписали това споразумение. Не подкрепяме използване на касетъчните бомби, нямаме такива. За съжаление, Русия не само, че не е подписала това споразумение, тя използва системно касетъчни бомби и в Сирия, а също така и във войната с Украйна”, уточни още Денков.

Позицията на България съвпада и с тази на останалите държави от НАТО, които са единодушни, че Украйна не може да стане член, докато е във война.

„Съгласни сме с формулировката, която предложихте по отношение на бъдещото присъединяване на Украйна към НАТО. Стремим се към продължаване на дейността на единен Алианс”, посочи президентът на САЩ Джо Байдън.

Вместо очакваните срокове, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че условията за членство на Киев ще бъдат облекчени. „На тази среща ще изпратим ясно послание на Украйна, че ще я подкрепяме толкова дълго, колкото е необходимо, както и че сме постигнали съгласие относно пътя за членство”, уточни Столтенберг.

Позицията на Алианса разгневи президента на Украйна Володимир Зеленски, който написа, че е безпрецедентно и абсурдно да няма конкретни срокове, нито дата за получаване на покана. В крак с обещанията обаче, френският президент Еманюел Макрон обяви: „Реших да увелича доставките на оръжия и оборудване и да осигуря на украинската армия ракети с голям обсег”.

За срещата на НАТО беше преодоляна съпротивата на Турция за членството на Швеция. В замяна, Съединените щати ще предадат бързо на Анкара изтребители F-16, а Стокхолм обеща да засили сътрудничеството в борбата срещу тероризма.  

Новините на NOVA - в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.