Идентифицирани са 135 хипогеума - изградени подземни камери

След 150 години проучване във Франция откриха неолитно селище в обширния неолитен обект Маре дьо Сен Гонд. "Това е последното парче от пъзела, което ни липсваше", казва Реми Мартино, изследовател в Националния център за научни изследвания на Франция (CNRS), който заедно с екипа си локализира селището това лято. Първите артефакти са намерени преди 150 години, съобщи БГНЕС.

В Маре дьо Сен Гонд в Североизточна Франция вече са идентифицирани 15 големи кремъчни мини на площ от 450 хектара, както и 135 хипогеума - изградени подземни камери.

ИСТОРИЯ ПОД БЕТОН: Санкционират инвеститора, разкопал находки в Пловдив

От откриването на първите камъни преди век и половина досега са намерени и пет мегалитни покрити алеи, десет полиращи машини за брадви и полета, обработвани чрез контролирано опожаряване.

Това ново откритие дава възможност да се премине през важен етап в разбирането на "икономическата, обществената и териториалната организация на неолита", заяви Мартино и добави, че "селището няма еквивалент" в цяла Европа.

Селото е открито, когато в община Вал дьо Маре, на около 136 км от Париж, е забелязан ров за изграждане на палисада (ограда от дърво или метал, която обикновено се използва като защитно съоръжение).

Според археологическите оценки праисторическото заграждение е обикаляло около хълм и е ограждало приблизително площ от един хектар.

В процеса на работа е разчистена сграда с апсида, в близост до голяма яма за боклук с диаметър около 20 метра, както и кладенци. "Обектът беше напълно структуриран", казва Мартино и допълни, че там са основите на нашето общество.

Гроб на 7 600 години откриха в "Слатина" археолози от БАН (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тези последователни открития са резултат от изследователска програма, започнала преди 20 години, ръководена от CNRS.

Редактор: Весела Веселинова