Как се справят родителите на деца с хронични заболявания?

Пирогов остава единствената болница, където можем да търсим помощ в определени ситуации. Ако гоним европейския стандарт, за да имаме спешна болница, стандартът е да има от 12- 18 клиники или отделения, за да говорим за многопрофилност, коментира адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.

„Имайте предвид, че Пирогов далеч не обслужва пациенти само от София. Когато се случи нещо на територията на страната, те също го поемат. Оттук нататък остава да помислим какво ще правим с останалите лечебни заведения, които функционират като многопрофилни билници, но не могат да окажат помощ при спешност. Част от тях не работят 24 часа”, уточни Мария Петрова.

Тя дава за пример и частни болници, които се водят специализирани, но не работят 24 часа.

„Идеята на детската болница е да имаме комплексност, защото София не е България. И всички, които живеем на територията на София живеем с илюзията, че всичко започва с нас, но има и хора от провинцията. Идеята на детската болница е да обедини всички детски специалности”, допълни д-р Мария Петрова.

Не трябва да се забравят и децата, които страдат от хронични заболявания. В България например почти няма специалисти, които да се грижат за здравето на децата, които страдат от муковисцидоза, а в провинцията, те са рядкост.

Редактор: Вероника Димитрова