Гените ни се променят
Пътуването в Космоса е предизвикателство за човешкото тяло. Освен рисковете, свързани със самия полет, астронавтите са изложени на редица други опасности за здравето. Някои астронавти на по-дълги мисии до Международната космическа станция, развиват постоянни кожни обриви. Други са по-податливи на настинка или кашлица. Какво се случва с имунната им система и с мозъка до голяма степен досега беше загадка.
"Поради изместването на течността в мозъка имаме по-високо черепно налягане, а това може да притиска зрителния нерв или дори очните ябълки. Нашето зрение, нашата сетивност се променя в космоса", каза астронавтът Матиас Маурер.
Япония изстреля първия си модул за изследване на Луната (ВИДЕО)
Учени от Канада изследваха група от 14 астронавти на Международната космическа станция. За целта са взети кръвни проби преди, по време и след мисии. Те показаха, че около 100 гена на имунната система са станали по-малко активни в белите им кръвни клетки веднага след достигане на космоса. Именно те играят ключова роля в борбата с инфекциите. Така че промените в начина на действие в техните гени могат да окажат влияние върху цялостното здраве на човека.
По думите на Одет Ланевил от университет в Отава част от гените имат намалена активност в Космоса. „Именно те са свързани с имунните функции. Това е свързано с по-висок риск от инфекция, с който астронавтите ще се сблъскат, докато са в Космоса", каза Ланевил.
Разбирането какво се случва с имунната ни система, когато изоставим гравитацията, ще бъде от ключово значение за планирането на по-дълги космически мисии в бъдеще. Като тези до Луната, Марс – и отвъд тях. Все пак космическите кораби са далеч от най-близкия лекар или болница.