Ислямското фундаменталистко движение забрани музиката

Джавид Карези е шесто поколение на известна музикантска фамилия в Афганистан. Когато през 2021 година талибаните поемат контрола над страната той е успешен певец. Веднага след идването им на власт, талибаните забраняват всички жанрове и стилове музика в страната. Те обявяват музиката за неислямска и незаконна. През 2022 година Джавид е принуден да продаде покъщината и музикалното си оборудване и да емигрира заедно със семейството си в Куета, Пакистан, където остава в продължение на осем месеца. Заради езиковата бариера и ограничените възможности да работи като певец той не може да издържа семейството си и се връща в Кабул. Принуден да живее без музика под властта на талибаните и в условията на финансова криза, той страда от депресия. 

Историята е част сюжета на документален филм, озаглавен “The failed migration”, продуциран от Юна Лий. Лентата е заснета в Куета, Пакистан и Кабул, Афганистан. Снимките по проекта започват в началото на септември 20202 г., филмът е завършен в началото на февруари 2023 г., разказва Voice of America (VOA). Документалният филм проследява музикалната кариера на Джавид, както и борбата за оценяване на неговото голямо семейство.

Режимът на талибаните: Как се отрази на афганистанското кино

Давид има пет деца и е живял с надежадата, че ще продължи с музикалната си кареира. Дъщеря му разказва, че когато талибаните идват на власт тя е била в пети клас, но е трябвало да прекъсне обучението си заради забраната момичетата да посещават училище.

Живот под режима на талибаните в Афганистан: Да загубиш надежда за промяна (ВИДЕО)

Карези казва, че понякога намира работа лесно, а друг път чака дълго време. "Децата ми не посещават училище, намираме се в затруднено положение. Преди ги водех на пикник, но сега няма къде да отидем да се разнообразим”, споделя той. В Кабул той живее със семейството си в историческия квартал Харабат. Местността отдавна е дом на някои от най-влиятелните музиканти в Афганистан, предава Voice of America (VOA).

"Нямам никаква надежда за бъдещето. Аз съм сред онези нещастни и безнадеждни хора, които мислят само за настоящето. Нямам място нито в родината си, нито в чужбина, особено като музикант”, споделя Джавид. 

 

 

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America (VOA), vesti.bg