Цената на „черното злато” падна под 80 долара

Индия обмисля възобновяване на доставките на петрол от Иран, тъй като хутите засилват нападенията си срещу търговски кораби в Червено море и Аденския залив. Това съобщи електронното издание на индийския вестник „Бизнес стандарт”, позовавайки се на запознати с въпроса източници.

Доставките от Иран ще се извършват през Персийския и Оманския залив, където заплахата от атака от страна на хутите е много по-малка.

Наскоро Делхи взе решение да внася венецуелски петрол, след като САЩ смекчиха санкциите срещу Каракас. Освен това индийските власти получиха гаранции за безпрепятствена доставка на петрол от латиноамериканската страна.

МАЕ: Търсенето на петрол ще расте и през 2024 г.

До 2019 г. Иран беше един от най-големите доставчици на въглеводороди за Индия, но след като Вашингтон наложи санкции във връзка с ядрената програма на Техеран, този източник секна поради невъзможността да се плащат доставките в долари.

Според публикувания през ноември доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Русия вече цяла година е лидер в доставките на петрол за Индия, осигурявайки 36% от общия внос на страната през септември, допълва ТАСС.

Междувременно Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера спадна до 79,70 долара за барел. В петък един барел се продаваше за 80,27 долара. За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела. Историческият максимум за „кошницата на ОПЕК” е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г. Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от „кошницата на ОПЕК” предходния работен ден.

Редактор: Маргарита Стоянчева