Снимка и видео: Voice of America
По данни на ООН около 70 000 афганистанци са избягали в съседната страна
Фатима Амири и семейството ѝ бягат от Афганистан в Пакистан преди две години, защото талибанското правителство не позволява на нея и сестрите ѝ да ходят на училище. Но дори в новата им страна това е невъзможно, казва момичето, цитирано от Voice of America (VOA).
Фатима завършва гимназия, когато талибаните се връщат на власт в Афганистан през 2021 г. и забраняват средното образование на момичетата. Няколко месеца по-късно Амири, родителите ѝ и седемте ѝ братя и сестри бягат в Пакистан. Те живеят в района на Баракаху, в източните предградия на Исламабад. Амири казва, че забраната на талибаните за образование на момичетата в Афганистан е била достатъчно лоша, но тъй като семейството ѝ е без документи, тя не може да ходи на училище и в Пакистан. "През последните две години живеем в Пакистан с несигурно бъдеще. Исках да стана лекар. Това беше желанието на родителите ми и моето желание, но тук забравих за мечтите си", разказва Фатима Амири, която е афганистанска бежанка.
Бухалът Флако, който успя да смае експертите (ВИДЕО)
Вместо да ходи на училище, Амири работи като шивачка, за да помага на семейството си да плаща наем и да купува хранителни продукти, предава VOA.
По данни на ООН около 70 000 афганистанци са избягали в Пакистан, след като талибаните са се върнали на власт. Оттогава режимът налага строги ограничения на жените, включително им забранява да получават средно и висше образование.
Бащата на Амири - Гулам Абас Амири, казва, че животът на бежанци без документи в Пакистан затруднява семейството да изпраща децата си на училище. "Не можем да излезем навън заради полицията, защото ще ни арестуват. През последните две години Агенцията на ООН за бежанците не е направила нищо за нас. Не можем да работим, да излизаме навън или дори да си наемем жилище. Живеем в този отдалечен район, далеч от всичко необходимо, като базар и болница", казва Гулам Абас Амири.
Бариерите в образованието: Историята на незрящ учител в Банкок
Тревогата му е оправдана. Стотици хиляди афганистанци са депортирани, откакто през ноември 2023 г. Пакистан започна принудителна депортация на афганистанци без документи, предава порталът.
Майката на Фатима Амири - Гюл Бегум Амири, казва, че е загрижена не само за депортирането в Афганистан, но и за бъдещето на децата си. "Те не разполагат с достатъчно храна и нямат образование. Това са нашите проблеми. Много съм загрижена за тяхното бъдеще, тъй като сега то изглежда неясно и несигурно", посочва Гюл Бегум Амири.
Фатима казва, че е особено загрижена за по-малките си братя и сестри, които са пропуснали две години от училище. "Братята и сестрите ми са млади. Сега е моментът да получат образование, но ние живеем в отдалечен район. Нямаме документи. Бъдещето ни изглежда мрачно и не знам какво ще се случи", с тревога разказва афганистанската бежанка.
Семейство Амирис посочват, че единствената им надежда е да бъдат преместени в страна, където децата им могат да получат образование, допълва Voice of America.
Редактор: Калин Дацов