Снимка, илюстративна: iStock
Майката е ударила един от хората, които са грижили за нея
Слончета близнаци се родиха в Тайланд, което се случва рядко, предаде АФП. По време на раждането е пострадал един от хората, които се грижат за животното.
В петък вечерта на бял свят се появява мъжко 80-килограмово слонче, а 18 минути след това и женско, което тежи 60 килограма. След раждането майката Джамджури изпада в състояние на лудост. Член на екипа на центъра, в който е отглеждан слонът, се намесва, за да й попречи да нападне новороденото, но в отговор получава удар в глезена.
„Майката се нахвърли върху новороденото, защото никога преди не е имала близнаци. Това се случва много рядко“, каза пред АФП Мишел Риди от асоциацията Elephantstay, която управлява съоръжението в Аютая, близо до централната част на Банкок.
Стотици слонове са загинали заради сушата в Кения
Майката вече е приела двете си слончета. Тъй като те са много малки, от центъра построяват платформа, която да им помага да сучат. Също така получават и допълнително мляко от спринцовка. Според Мишел Риди слониците често нямат достатъчно мляко за близнаците, които трудно биха оцелели в дивата природа.
In November last year, the world was amazed by the birth of twin elephants in Kenya, although both the babies were female. ABC News said twins account for around only 1% of elephant births. #Nature #Thailand #TheNationhttps://t.co/A7EQAI9JFD pic.twitter.com/YHXwxwVSKq
— Asia News Network (@asianewsnetwork) June 10, 2024
Слоновете имат най-дългия период на бременност от всички бозайници, като носят малките си от 18 до 22 месеца и раждат приблизително на всеки четири до пет години, отбелязва АФП.
Според изследователската организация „Спасете слоновете“ близнаци се раждат само в около 1% от случаите, а възможността на бял свят да се появят женски и мъжки екземпляр от една бременност е още по-рядка.
Много от 80-е слонове в центъра за отглеждане на тези животни в Аютая са използвани за просия - практика, забранена в Тайланд от 2010 г. насам. Днес те се използват за превоз на туристи между храмовете и руините на Аютая, бившата столица на Сиам. Природозащитниците се противопоставят на тази практика, като твърдят, че е стресираща за животните и може да е свързана със злоупотреба при обучението.
По данни на Световния фонд за дивата природа (WWF) има между 8000 и 11 000 азиатски слона на свобода.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase