Снимка: iStock
Как се оцелява след 2 фалита
Семейство Петкови отглежда охлюви във фермата си в село Българево от 2010 година. Емилия и Пенчо претърпяват два фалита – през 2014 година потоп наводнява фермата им, а година по-късно тир със цялата им стока, който пътува за Европа, катастрофира. Но това не ги отказва.
Японец успя да култивира градински охлюви
„Успяваме по някакъв начин, благодарение на българския си инат, защото вариантите бяха или прословутия Терминал 2 или просто да си останем тук в България, да направим нещо”, каза Пенчо Петков. По думите му са решили да останат и да се трудят „стъпка по стъпка, много бавно, със скоростта на охлюва”.
Техният завод под небето се простира върху 3,5 декара и гледа около 1 милион сиви охлюва на сезон. В началото цялото производство на фермата – около 7 тона годишно, е било за износ.
„Докато изнасяхме охлювите навън до 2014 година, цената варираше около 3,50 – 3,60 евро. Сега в момента това е цена, която е тук в България, а не навън, следователно мисля, че навън е поне от порядъка на 5-6 евро за килограм охлюви с черупка, хибернирани, първо качество”, поясни Петков.
Фестивал за ядене на охлюви: Ежегодна традиция в Каталуния (СНИМКИ)
Семейство Петкови произвежда предимно за вътрешния пазар. Днес туристическият им обект привлича много посетители. „Повечето от клиентите също имат неприятни спомени с охлюви. Всъщност ние тук се опитваме да им променим нагласата, като им покажем как по различен начин да ги вкараме в ястията с един нов прочит на стария познат охлюв”, споделя Емилия.
Един от експериментите й печели признанието и на шеф Андре Токев.
Репортаж: Наталия Карпачева
Целия разговор вижте във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase