Снимка: iStock, илюстративна
90% от тях са жени
Броят на хората в Япония на възраст над 100 години е достигнал рекордно високи стойности - повече от 95 000 души, като почти 90% от тях са жени - показват нови правителствени данни, предаде АФП.
Най-възрастната японка почина на 116 години (СНИМКИ)
Данните още веднъж подчертават бавно разгарящата се демографска криза, обхванала четвъртата по големина икономика в света, тъй като населението ѝ застарява и намалява.
Към 1 септември в Япония живеят 95 119 столетници, което е с 2 980 повече от предходната година. 83 958 от тях са жени, а 11 161 - мъже, казаха от Министерството на здравеопазването.
На 15 септември отделни правителствени данни показаха, че броят на хората над 65 години е достигнал рекордно високо ниво от 36,25 милиона, което представлява 29,3% от населението на Япония.
Този дял поставя Япония на първо място в списъка от 200 държави и региони с население над 100 000 души, съобщиха от Министерството на вътрешните работи и комуникациите.
Префектурата с най-много столетници е Шимане, където близо 160 души на всеки 100 000 са над стогодишни, предава японската национална телевизия NHK.
Понастоящем в Япония живее най-възрастният жив човек в света Томико Итоока, която е родена на 23 май 1908 г. и е на 116 години, според базираната в САЩ Група за геронтологични изследвания. Предишната рекордьорка, Мария Браяс Морера, почина миналия месец в Испания на 117-годишна възраст.
Итоока живее в старчески дом в Ашия, префектура Хього в Западна Япония, съобщиха от министерството. Тя често казва „благодаря“ на персонала на старческия дом и изразява носталгия по родния си град, казаха от министерството. „Нямам никаква представа каква е тайната на дългия ми живот“, заяви пред местни медии най-възрастният мъж в Япония, Кийотака Мизуно, който е на 110 години.
Мизуно, който живее със семейството си в Ивата, префектура Шидзуока в Централна Япония, става всяка сутрин в 6:30 ч. и се храни 3 пъти дневно - без да е придирчив към храната си. Хобито му е да слуша на живо спортни предавания, включително сумо, съобщават от министерството.
Япония е изправена пред постоянно задълбочаваща се демографска криза, тъй като нарастващото население в напреднала възраст води до рязко увеличаване на разходите за лечение и социални грижи, а работната сила, която трябва да ги покрие, намалява.
Общото население на страната е 124 млн. души, след като през предходната година е намаляло с 595 000 души, според предишни правителствени данни.
Правителството се опитва да забави намаляването и застаряването на населението без значителен успех, като същевременно постепенно удължава пенсионната възраст - от фискалната 2025 г. 65 години ще станат правило за всички работодатели.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase