Това място е вълшебен микс от цветове, звуци и вкусове

Цветове, звуци и вкусове – това са „съставките“ на китайския квартал в столицата на Перу – Лима. На това място е събрана истинска смесица от култури, които могат да бъдат открити в различните кулинарни изкушения, разказва Voice of America.

Ванеса Юнг е собственик на ресторант, в който е смесила рецептите на перуанската и китайската кухня. Тя разказва, че местните южноамериканци са се научили да използват уок, а пък китайците, живеещи в Лима, са добавили жълт пипер и писко - вид бренди, характерно за Перу и Чили. Това сливане на вкусовете създава невероятно богата междукултурна гастрономия.

Чайнатаун ​​е място, което Даниел Чанг посещава още от тийнейджър. Той споделя, че кварталът е част от историята на местните хора. Първите китайски мигранти пристигат в Перу през 1849 г. съгласно т.нар. китайски закон. Китайците започват работа като наемници. Повечето от тях пристигат от провинция Гуангдун в Южен Китай, а голямата вълна е между 1849 и 1874 г., когато в страната пристигат 100 000 китайци. Според закона, след като работят между 5 и 8 години в земите на богатите перуанци, китайците са свободни да започнат нов живот. И така много от тях се преместват в Лима. В столицата те започват да разработват свои бизнес начинания. Следват още миграционни вълни в страната.

Китайският квартал в Сан Франциско: История и традиции (ВИДЕО)

Много малко китайски семейства все още живеят в Чайнатаун в Лима, но общността поддържа своята културна връзка с миналото. А това се забелязва най-добре на местните пазари, на които се предлагат китайски гъби, китайски пържени картофи и много други.

В квартала има и храм, посветен на китайския войн Гуандун, който е почитан от местната общност.

В момента в Перу живеят около три милиона души от китайски произход, което е почти 9% от населението на страната.

Чайнатаун, Лондон: Шарената палитра от етноси в сърцето на столицата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Китай е най-големият търговски партньор на Перу. В страната изгражда и голямо пристанище, за да се подпомогне развитието на бизнеса.

За потомците на някои от най-ранните мигранти в Перу китайският език може и да е изгубен във времето, но китайските традиции, вяра и храни все още са част от живота в Чайнатаун, посочват от VOA.

Чайнатаун: Историческото културно бижу в Сингапур (ВИДЕО+СМИКИ)

Редактор: Цветина Петрова