Това каза вътрешният министър
„Днес имаме уникалната възможност да се поздравим с огромния напредък и сериозната крачка, която направихме”. Това каза министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Той е на среща в Будапеща с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария, на която обсъждат пълноправното ни членство в Шенген.
„Изказах моята изключителна благодарност към унгарското председателство и в частност към министър Шандор Питер. Без тази организация и доверие ние нямаше да имаме такъв напредък за пълноправното ни членство в Шенгенското пространство. Показахме напредъка на България в сигурността, усилията и държавността, а именно - намаляването на миграционния натиск със 70% и инвестициите по българо-турската граница”, отбеляза Илков.
Унгарският вътрешен министър: Има шанс за България в Шенген от 1 януари 2025 г.
По време на разговорите унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер обяви, че има шанс страната ни да се присъедини към Шенген от 1 януари 2025 г.
Илков добави, че следваща стъпка ще е повишаване на административния капацитет на гранична полиция с над 1000 новообучени служители, които ще стъпят на българо-турската граница.
„Технически вече се работи по решението за пълноправното членство на България и Румъния. През тези 6 месеца ще изследваме средата за сигурност с контрол, който практикуват колегите от Австрия и Германия. Ако настъпи промяна, ще вземем допълнителни мерки в сферата на сигурността”, каза още вътрешният министър.
Главчев за Шенген: Финалното решение ще бъде взето декември, нещата вървят по план
На срещата в Будапеща министрите на вътрешните работи на Австрия, Румъния, България и Унгария се договориха днес за приемането на нов пакет от мерки за опазване на външните граници на ЕС, с който да проправят пътя за влизането на двете балкански страни в Шенген, предаде австрийската агенция АПА.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер говори за изпълняването на „следваща важна стъпка в посока гласуване” на срещата на вътрешните министри от ЕС през декември. Той заяви, че все пак окончателното решение ще бъде взето през декември и поиска „да преминем от другата страна на моста едва когато стигнем до него”.
Румънският вътрешен министър Каталин Предою каза на пресконференция, че Австрия вече не налага вето по въпроса. Той заяви, че е уверен, че до края на годината Румъния ще постигне успех по отношение на влизането си в Шенген. „Днес в Будапеща преминахме през много важна граница”, подчерта той.
Решаващ разговор за Шенген: Вътрешният министър на ключова визита в Будапеща
Пинтер също заяви, че пълното присъединяване на България и Румъния е възможно да се осъществи през януари. Еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон каза, че се надява двете страни да бъдат приети в Шенген през януари, тъй като са изпълнили необходимите критерии.
От вътрешните министри беше представен пакет за опазване на външните граници, който предвижда страните участници в срещата в Будапеща да изпратят общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница. Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще се решат до декември.
Освен това, на границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още известно време.
ЕП отново ще призове за пълно приемане на България и Румъния в Шенген
Карнер похвали резултата от досегашните усилия. Преди ветото на страната ни през 2022 г. на източната граница на Австрия се залавяха по около 70 000 души, в момента са 3000, „движим се в посока нула”, поясни той.
Илков каза, че България е положила много усилия в областта и ще изпрати още около 1100 гранични полицаи.
Унгарското председателство на ЕС иска да се стигне до официално единодушие по въпроса по време на среща на вътрешните министри на ЕС на 12 декември.