Коментар на съпредседателя на ПП, след като и.ф. главен прокурор поиска имунитета му

Кирил Петков с нов коментар във Facebook, ден след като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета му и той заяви, че ще го даде. 

„Санитарният кордон” срещу Пеевски сработи и той вижда, че реално има шанс през смяна на Закона за съдебната власт да загуби бухалката си Сарафов. Пеевски е загубен, ако от ГЕРБ го хвърлят под автобуса. Засега ГЕРБ ги е страх и зависимостта му работи, но той иска да се подсигури”, написа Петков.

От ПП обявиха условия, при които биха участвали в преговори за правителство 

Днес първи коментар направи и Борисов. „Какво толкова е станало? Той няма повдигнато обвинение. Беше ли тази нощ в клетката? Пика ли като нас в кофи? Дадоха ли му оповръщано одеяло? Извлякоха ли го пред децата му? Жертвите сме ние, не са те. Какво като му искат имунитета? И моят е искан, но тогава нямаше „оле, майко“, заяви той. 

„В личен план съм преглътнал заради държавата, за да има сглобка. Но няма да приема тези, които с животински нагон арестуваха жени“, подчерта Борисов и допълни: „Истински съм ядосан, защото това е закъсняло правосъдие“. 

„Трите причини, по които обвинението срещу мен беше избрано да се случи точно в понеделник, са: „санитарният кордон“ сработи в парламента, беше избран председател на Народното събрание, който застрашава Пеевски и неговата власт, защото Закона за съдебната власт се надяваме да влезе в зала съвсем скоро. Това означава, че една от неговите бухалки е застрашена“, обясни Петков след срещата на ПП-ДБ при президента.

„Второто – вярвам, че това обвинение не е заплаха към нас, защото аз не бих се повлиял. Ние знаем какво точно трябва да се случи в България. Това няма да промени нашето поведение. Пеевски показва на ГЕРБ-СДС да внимават да не направят стъпка назад и да го хвърлят под автобуса. Той размахва в момента оръжието си – Сарафов. Аз не се притеснявам, още днес ще си дам имунитета. Третото е, че тече огромен скандал за частни пари, които са отивали към неговото семейство, за да поддържат средства на Сарафов“, подчерта той.

В отговор на думите на лидера на ГЕРБ-СДС, че случващото се на Петков е „закъсняло правосъдие“, съпредседателят на ПП-ДБ отбеляза: „Днес става една година откакто делото е затворено. Не може в България да имаме най-големия брой осъдени за корупция и в листата на „Магнитски“ и нито едно дело, обвинение, свързано с тези казуси. Съжалявам колегите от ГЕРБ-СДС, че не смеят да направят стъпката напред, от която България има нужда – да кажат на Пеевски: „Не ни е страх“, обясни той.

Петков: Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета

В понеделник Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искането за сваляне на имунитета на депутата по предложение на Софийската градска прокуратура (СГП). Причината - водено разследване за арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова през 2022 г., съобщиха от държавното обвинение.

По делото са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други. Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането на Петков към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо него за това, че на 17 март 2022 г., в качеството си на премиер, е превишил властта си и неправомерно е разпоредил образуване на досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия.

Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието като по случая не са били налице основания за неотложност.

Задържаха Бойко Борисов (ВИДЕО+СНИМКИ)

Наред с това, според прокуратурата, Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените си да задържат Борисов, Горанов и Арнаудова за 24 часа с цел да им причини вреда, изразяваща се в уронване на престижа им. От това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа и на изпълнителната власт, смятат още от Прокуратурата.

В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително проведени разпити на свидетели.