Споразумението беше подписано в МС

Споразумения за безвъзмездна помощ между четири български компании и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) бяха подписани в Министерския съвет. Това стана на официална церемония в присъствието на служебния премиер Димитър Главчев, предаде БТА.

Агенцията ще подпомогне „Български енергиен холдинг“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и „Информационно обслужване“ за подобряване на процесите в областта на енергетиката, транспорта и киберзащитата в държавната администрация.

На церемонията в Гранитнатa зала на Министерския съвет присъстваха служебните министри на енергетиката Владимир Малинов, на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и на електронното управление Валентин Мундров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и други официални гости.  От страна на USTDA споразуменията бяха подписани от директора на агенцията Ено Т. Ебонг.

От Министерския съвет посочиха, че сътрудничеството между България и Американската агенция за търговия и развитие е ключово за успеха на енергийната трансформация в страната, модернизирането на транспортния сектор и киберзащитата в работата на държавната администрация. 

Оценяваме високо партньорството ни и сме силно ангажирани да си сътрудничим, отбеляза по време на церемонията посланикът на САЩ в България Кенет Мертен. Той посочи, че сред предвидените за реализация проекти се включват такива за осигуряване на безопасно съхранение на отработено ядрено гориво, повишаване на киберзащитата за българските граждани, както и подпомагане на развитието на железопътната инфраструктура в страната. 

Директорът на USTDA Ено Т. Ебонг посочи, че подписването на днешните споразумения е специален момент, тъй като рядко се случва едновременно четири споразумения да бъдат подписани в един и същи ден, с една страна. 

Заедно с българското правителство и съответните министерства ще създадем пътна карта за реализацията на проектите, посочи тя. Директорът на USTDA отбеляза също, че това е нова стъпка в дългогодишното и ползотворно сътрудничество. 

"Днес сме свидетели на още един етап от задълбочаването на нашето сътрудничество с Агенцията за търговия и развитие на САЩ", заяви Главчев.

"Споразуменията са в три ключови направления за България. Споразумението за безвъзмездна помощ в областта на енергетиката ще ни позволи да я трансформираме в посоката, в която желаем, а именно диверсификация, сигурност и независимост", посочи премиерът.

Той каза, че в тази посока сме поели отдавна и това е поредната стъпка. Второто направление по думите на Главчев е в областта на транспорта и по специално Националната компания за железопътна инфраструктура (НКЖИ) и нейното модернизиране. "Третото направление е повишаване на киберсигурността в държавната администрация. Сътрудничеството ни с USTDA e видно и ще се надгражда. Това е сигурен знак, че всичко, което подписваме съвместно, ще се случи", заяви Димитър Главчев.

„С подписването на днешното споразумение ние не определяме бъдещото на съоръжение за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. искам това да бъде подчертано и разбрано. ние ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в световен мащаб, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на България за създаване на такова хранилище. Ще бъдат определени и критериите, на които те потенциално биха могли да отговарят такива структури”, добави енергийният министър Владимир Малинов.

По думи на американския посланик Кенет Мертен България ще има възможността да оцени няколко вида малки модулни реактори. „Страната ви ще прецени кои ще бъдат най-възможни и адекватни да бъдат локализирани и да работят в България. Ще осигурим също така безопасно съхранение на отработено ядрено гориво.

Редактор: Ина Григорова
Източник: Иван Лазаров, София Господинова, БТА