Освен часове по религия, децата ще се обучават как да се справят с проблемите в ежедневието
На фона на нарастващата детска престъпност в моловете и агресията сред подрастващите, едно село близо до Карлово реши да възпитава децата как да се държат в обществото. Да ги учи на милосърдие и добродетели. Неделното училище в село Климент ще осъществява дейността си в изцяло нова сграда. Тя е построена в църковния двор върху основите на някогашното килийно училище, действало в годините около Освобождението на България от турско робство. Сега тук ще се обучават 50 деца. Но има и възрастни, които желаят да се усвояват уроците по морал, семейни ценности и добролюбие.
12-годишният Иван е едно от децата, записали се да посещават неделното училище. "Искам да се науча да се боря с агресията и с насилието. И когато мой приятел изпадне в беда, да му помагам", каза той.
В неделното училище, което носи името „Добротолюбие“ освен часове по религия, децата ще се обучават как да се справят с проблемите в ежедневието и средата, в която растат. "Темата агресия, темата наркотици, темата ранно тютюнопушене, темата с ранното забременяване", посочи Мано Манов, кмет на селото.
Какво знаят децата от българското училище в Париж за Васил Левски
Отец Рафаил, който е загубил двете си деца, казва, че се е сбъднала голямата му мечта - да дарява знания и любов на другите деца като ги запознае с основните понятия в християнството – защо влизаме в църква, какъв е смисълът на запалената свещ, кои са 10-те Божии заповеди. "Да се учи символът на вярата. Да кажем на децата кои са ценностите, истинските ценности, не материалните, защото днес виждаме телефоните и игрите. Това са неща, които блазнят младите хора. Докато истинските ценности, както казваме здравето, семейството, приятелите, комуникацията помежду си, защото днес децата не могат да комуникират помежду си. Те комуникират само чрез телефоните", смята той.
Занаятчии и майстори на традиционните изкуства ще обучават децата на ръкоделия, местни занаяти и традиции. Те самите ще демонстрират уменията си, вдъхновени от вярата, историята и принципите на доброто.
"Не може да очакваме от малките деца да разберат изконните неща, старите неща, които те не познават. Дори родителите не ги познаваме. Аз се слагам в това число, без да го пречупим през тяхната призма, без модерното. А те сега какво обичат да правят – обичат си телефоните, обичат си лаптопите. Затова решихме, че всичко ще бъде заснемано от децата - целия процес, творческите занимания, всичко, което сме замислили, ще бъде заснемано с видео, със снимков материал и ще ги науча как да обработват видеата си, как да правят качествени снимки, как да подбират информацията", каза Теодора Димитрова, лектор в училището.
"За мен много важно децата да познават историята на селото. Ще се върнем 430 години назад във времето, за да знаят своя род, за да знаят своето родно място, да знаят историята на своите деди, танците, кукерите", добави кметът.
50 деца в три групи ще посещават училището. Ще има и група за възрастни.
Още по темата можете да гледате във видеото.