Биткойн в момента не се използва за разплащателно средство, а като актив за дългосрочно съхранение, каза още той

В България стартира магистратура по Криптоикономика през януари месец. Очаква се да се отвори и втора група, тъй като местата са почти запълнени. Освен магистратурата, от 10 години в страната има и криптообщество. Това каза Владислав Драмалиев - директор на фондация "Битхоуп" в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. Той обясни, че за придобиване на криптовалута се удържат данъци. „В Европа влиза и регламентът за пазарите на криптоактиви, който идва от ЕС”, подчерта още експертът.

„Майкрософт” решава дали да започне да инвестира в биткойн (ВИДЕО)

Драмалиев каза, че Доналд Тръмп преди е виждал биткойн като конкурент на американския долар, но после е станало ясно, че това не е така. Биткойн е по-скоро конкурент на златото, подчерта експертът. „В САЩ 30-40% от населението притежава криптовалути, което е съществен брой избиратели. Тръмп подкрепи криптоиндустрията, а Камала Харис късно разбра каква е тенденцията. Въпреки че демократите през последните четири години саботираха криптоиндустрията, много хора с пари и големи корпорации се ориентираха към Тръмп като спасител. Той дори е асоцииран с определени криптопроекти”, разказа още директорът на „Битхоуп”.

Той обясни, че биткойн в момента не се използва като разплащателно средство, а като актив за дългосрочно съхранение. И допълни, че се закупува с цел стойността му в бъдеще да се покачи, както е със златото. По негови думи биткойн е обезпечен с електричеството и компютърната мощност.

На въпроса дали дигиталните пари могат да изместят книжните Драмалиев отговори, че това ще е доста трудно, тъй като става дума за политика и държавен лост - възможността да се печатат пари и така да се влияе на икономиката.

Ефектът "Тръмп": Как победата на републиканеца ще се отрази на криптоикономиката (ВИДЕО)

Експертът посочи, че в Китай са били много настроени против биткойн, и въпреки забраната голяма част от добива му е продължил.

Драмалиев каза още, че борсово търгуваните фондове на биткойн са вече из цял свят и са се превърнали в най-успешните в историята. „Общата стойност на биткойн борсово търгуваните фондове надмина тази на златните, което е доста впечатляващо”, допълни той.

По негови думи Владимир Путин е заявил, че никой не може да спре биткойн и допълни, че това е доста интересно”. „Политиката на Русия относно копаенето на биткойн се промени. То ще бъде позволено в определени рамки и се ще се изисква разрешение. Световните лидери започват да осъзнават, че копаенето на биткойн е част от геополитическата игра”, коментира Драмалиев.

„Декретните пари – левове, долари, валутата на БРИКС -  не могат да се конкурират с биткойн, защото той е нов клас монетарен актив и е наднационален”, обясни експертът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова