Ще промени ли статистиката "сухият" януари?

След прекаляването с алкохол по празниците много хора се насочват към "сух" януари, но живеещите в Англия имат още по-сериозна причина да се откажат от чашката. Огласени данни показаха рекордно увеличение на смъртните случаи вследствие на пиене в страната.  мПочиналите вследствие на злоупотреба с алкохол достигнаха рекордно ниво от над 8200 души годишно, което е с 42 процена повече спрямо пет години по-рано. Тенденцията на увеличение започва по време на пандемията, когато, оставяйки си вкъщи, хора си купуват все повече и повече алкохол. 

Проучвания в Англия са показали, че хората между 55 и 74 години са най-злоупотребяващи с алкохол, а мъжете в тази възрастова група най-често умират от заболявания, свързани с пиене. "През първия локдаун, който започна през март 2020 година и продължи три-четири месеца, както и онова хубаво лято, което последва, всяка вечер си сядах в градината и пиех по няколко бири. И после вино. Всичките ми три деца бяха тогава с мен, тъй като ползваха COVID помощи. И през тези месеци пиех всеки ден. Не пиех от обед, тъй като тогава все още работех онлайн като преподавател, но в пет следобед винаги си сипвах", разказва Хю, доброволец. 

България - в топ 10 по употреба на алкохол в ЕС

След месеци на този график Хю открива, че на следващия ден му се губят моменти от предишната вечер и решава да спре пиенето."Децата и съпругата ми бяха много позитивни и много ме подкрепяха, когато спазвах "сух" януари. Не съм сигурен дали жена ми искаше да го спазва, но го направихме заедно. И тя застана плътно зад мен. Щеше да ми е трудно да се справя сам и да бъда умерен, да се въздържам от алкохол през "сухия" януария. Бих казал, че за да се справиш успешно, трябва да имаш нещо, на което да се облегнеш. Това може да е например приложение, което да измерва колко единици алкохол пиеш, или пък приятели, съседи и роднини - като деца, жена или съпруг. Всъщност това е най-добрият съвет, който мога да дам за отказване от алкохол – да имате мрежа на подкрепа около себе си", твърди Хю. 

Неправителствени организации като тази, към която Хю е доброволец, настояват за въвеждане на минимална цена на алкохола в Англия, за да не бъде той толкова достъпен. "Мисля, че бях на 14-15 години, когато за първи път започнах да пия, да се потапям в такъв вид преживявания. Пораснах в семейство, зависимо от алкохол, тъй като баща ми е възстановяващ се алкохолик. Така че още от малка бях против алкохола и не исках да имам нищо общо с него. Даже много се ядосвах на хората, които пиеха. Ядосвах се, че пиенето се приема за нещо съвсем в реда на нещата. Например у нас винаги имаше алкохол. И дори в дома на моите приятели беше нещо съвсем нормално в хладилника да има бутилка вино", разказва Моли, доброволец. 

Минимална цена на алкохола бе въведена в Шотландия през 2018 година и вече дава положителен резулат. Смъртните случаи от пиене там не се увеличават.

Повече по темата гледайте във видеото.