Коментират бившият депутат Юлияна Дончева, политологът Цветанка Андреева и медийният експерт доц. Георги Лозанов
Ще заработи ли редовната власт? Кога споровете ще се превърнат в работа? Политическо действие или закъсняло правосъдие е обвинението срещу Кирил Петков? Тези въпроси коментираха бившият депутат Юлияна Дончева, политологът Цветанка Андреева и медийният експерт доц. Георги Лозанов в студиото на „Събуди се”.
Според Юлияна Дончева казусът с Кирил Петков от петък, е „скандал, който вече сме виждали”.
„Повдигат се обвинения срещу партийни лидери. Остава неприятно впечатление, че това са политически прийоми, които показват на обществото, че правосъдието в България няма аргументи, с които да ни убедят, че се случва нещо”, заяви Дончева.
„Очевидно е, че има един политически натиск върху правосъдието, който се разраства”, смята доц. Георги Лозанов. Той коментира и скандала, който избухна, след думи, казани съвсем тихо, от Явор Дянков - треньор по карате на Кирил Петков, пред прокуратурата.
„От този скандал трябва да излезе, че има сериозни основания Кирил Петков да бъде подозиран във връзки и възможности за влияние върху правосъдието. Това е начинът обществото отново да бъде вкарано в хейтърска нагласа срещу ПП-ДБ. Като че ли има опит тази демократична десница да бъде изтрита от картата на българската политика”, заяви доц. Георги Лозанов.
Темата коментира и Цветанка Андреева.
„Виждаме и по света какво се случва. Виждаме Саркози след колко години има присъда. Виждаме Тръмп, че все още е подсъдим. Така че не може да се говори, че е закъсняло правосъдието. В крайна сметка става въпрос за един голям скандал, за един арест, който беше неправомерен. Петков отдавна получи обществената санкция. Да не забравяме, че в основата на това обвинение седи един опит за усвояване на властта по неправомерен начин, чрез арест на опозиционен лидер”, заяви Цветанка Андреева.
За това дали ще има правителство сигналите са разнопосочни, смята Юлияна Дончева.
„Трябва да се направят компромиси. Капризи и на инат в тази ситуация не са разбираеми за хората”, каза Дончева.
„Има две хипотези. Едната е, че имат желание и водят сложни преговори. Другото е, че Делян Пеевски не се е отказал да има ключова роля в управлението и в този смисъл предварително е ясно, че той няма да допусне чрез своите влияния да има такова правителство”, каза доц. Лозанов.
„Според мен е на лице един импулс за успокоение в политиката. Ядрото, около което се водят преговорите – ГЕРБ и Борисов, имаше амбицията да успокои държавата. Това са плюсовете. Оттук следват много минуси. Имаме една много нестабилна среда и в геополитички смисъл, но най-вече вътрешно политически аспекта. ГЕРБ имат много нестабилни партньори, с които трябва да преговарят. Балансът е нарушен”, заяви Андреева.
Редактор: Ина Григорова