Колаж: БГНЕС
В кулоарите на парламента се чуха упреци към управляващото мнозинство
В кулоарите на парламента в основна тема се превърнаха поисканите от Прокуратурата имунитети на трима народни представители. В края на миналата година и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска депутатската защита на Лена Бориславова от ПП-ДБ, Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ПГ на „Демокрация права и свободи” - ДПС и на още четирима депутати, които веднага сами се отказаха от имунитета си. Днес това направи и Бориславова.
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Искането за сваляне на имунитета на депутата от ПП-ДБ е за разследване на документни престъпления. На Ибрямов за търговия с влияние и получаване на подкуп с белязани банкноти, а на Марио Рангелов за купуване на гласове по време на последната предизборна кампания. Гласуването на имунитетите ще стане в петък. Вече обаче се чуха съмнения за задкулисни договорки в мнозинството.
Минути преди искането за сваляне на имунитетите да влезе в програмата на парламента, Лена Бориславова обяви, че сама се отказва от защитата си. „Времето, в което не дадох имунитета си, беше показателно за това с каква острота, припряност и бдителност главният прокурор разследва в какво съм обвинена аз. Със същата бдителност и загриженост да бъдат разследвани кражбите от КТБ и магистрали”, настоя тя.
Имунитетите на Ибрямов и Рангелов обаче ще бъдат подложени на гласуване. А това породи съмнения, че са зaлог в управляващото мнозинство за подкрепата на депутатите около Ахмед Доган. „Срамната сделка е да бъдат прибрани тези деребеи, сгушили се под крилото на Бойко Борисов. Формулата е правителство на грабежа между ГЕРБ, ИТН, БСП и деребеите. Това ще бъде правителство на грабежа и имунитетите”, коментира лидерът на „ДПС - Ново начало” Делян Пеевски.
Управляващите отрекоха за подобна договорка.
„Г-н Пеевски се очертава като лидер на опозицията. ГЕРБ винаги е била против използването на институциите за политически цели. И ние може би сме партията, която в последните години най-много усети на гърба си какво значи институциите да бъдат използвани като бухалки”, посочи Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
„За мръсна сделка трудно може да се говори. В крайна сметка, знаете и кой го казва”, допълни Тошко Йорданов от ИТН.
Сарафов поиска имунитетите на шестима депутати от пет парламентарни групи
И обратно - от своя страна мнозинството обвини опозицията за финансовото състояние на държавата. На заседанието на Съвета за съвместно управление ресорният министър Теменужка Петкова е съобщила, че данните са тревожни.
„Ако става въпрос за вина, управлението на Асен Василев и проинфлационните бюджети, които той правеше, ни доведоха дотук”, смята Сачева.
„Асен Василев трябваше или да имигрира, или да бъде вкаран някъде за престъпления срещу България. Защото финансовото състояние на страната е ужасно”, каза още Йорданов.
„Едни харчове, които бяха заложени с решение на Народното събрание, срещу които имаше становище от Министерство на финансите на Асен Василев. Едната от причините да се повдига по този начин въпросът е, че трябва да оправдаят защо с такъв голям марж бяха вдигнати заплатите в МВР и службите. Няма оправдания”, посочи Николай Денков от ПП-ДБ.
„Според мен положението е много тежко и трябва да се занимават с това, а не с делкане и постове. Защото всичко ще свърши много бързо. „ДПС - Ново начало” ще подкрепи всичко по бюджета, което е за хората”, уточни Пеевски.