Според нея никой не извършва контрол какви специалисти работят в съответните центрове
Увеличава се броят на жените, които са потърсили помощ в болница „Пирогов“ заради ботулинов токсин. Всички пациенти са поставили веществото на едно и също място и имат сходни симптоми. Част от тях са приети и за лечение в лечебното заведение. Председателят на Асоциацията на медицинските козметици Тяна Пресолска заяви, че наредбите, по които работят в сферата, са отпреди 38 години.
Пострадала при поставянето на ботулинов токсин: Месеци наред се чувствах зле, бях като препарирана
„Наредбите, по които работим, са от 1987 година. По време на COVID много центрове дори бяха проверени от Регионалните здравни инспекции по телефона. Никой не извършва контрол какви специалисти работят в съответните центрове. Нямаме система, която да изисква квалификация на лицата, нито сертификация на апаратурата или продуктите“, посочи тя.
По думите ѝ се проверява единствено дали в центровете има дезинфектанти и дали продуктите са в срок на годност. „Но кой работи, с какво работи и дали надвишава правомощията си - не е ясно“, уточни Пресолска.
Прокуратурата се самосезира по случаите на жени, пострадали след поставяне на ботулинов токсин
„Самият факт, че ботулиновият токсин е медицинско изделие, сочи, че трябва да се прилага само и единствено от лекари в специализирани заведения. Това не е шега работа, въпреки че изглежда нещо съвсем рутинно“, подчерта председателят на Асоциацията на медицинските козметици.
Според нея подобни услуги са станали прекалено достъпни, а контрол липсва. „Има доста сериозни рискове и странични ефекти, които всъщност един лекар, който е обучен да работи, знае как да се справи с тях“, обясни Пресолска.
Редактор: Камена Георгиева