Целта им е да се интегрират в Европейския съюз

Трите балтийски републики прекъснаха връзките си с руската електропреносна мрежа. От литовското Министерство на енергетиката съобщиха, че процесът в страната е започнал в 6 ч. Латвия и Естония последваха примера ѝ в 9 ч.

Балтийските републики обясниха, че целта им е да интегрират електропреносните си мрежи с тези в Европейския съюз и да укрепят своята сигурност. След като проведат съответните изпитания, те ще синхронизират своите мрежи с тази на ЕС в неделя в 14 ч.

Защо Балтийско море е зоната с най-много предполагаеми саботажи

Литва, Латвия и Естония са бивши съветски републики, които през 2004 г. се присъединиха към Европейския съюз и НАТО.

Прекъсването на връзките на техните електропреносни мрежи с руската започна още преди години, за да не бъде използван токът от Москва като "средство за геополитически шантаж срещу тях, както каза литовският министър на енергетиката Зигимантас Вайчунас.

Този процес се ускори след руската пълномащабна инвазия в Украйна преди близо три години. Балтийските републики похарчиха за целта близо 1,6 милиарда евро от 2018 г.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас, която е бивш естонски премиер, приветства прекъсването на връзките с руската електропреносна мрежа като "победа за демокрацията".

Разследващи се качиха на задържания от Швеция български кораб „Вежен” (ОБЗОР)

За Русия прекъсването на връзките означава, че нейният ексклав на Балтийско море Калининградска област, която граничи с Литва и Полша, е откъсната от основната руска мрежа. Това означава, че той ще трябва сам да си набавя необходимата му електроенергия. 

Редактор: Цветина Петкова