Планира се престоят им да бъде съкрътен с няколко седмици

Двамата астронавти на НАСА, блокирани на Международната космическа (МКС) станция от юни миналата година, може да се върнат малко по-рано от очакваното, предадоха световните осведомителни агенции.

Бъч Уилмор и Суни Уилямс, двама космически ветерани, отправили се първоначално на осемдневна мисия, се намират на орбиталната станция повече от осем месеца заради повреди в космическия кораб "Старлайнър" на компания "Боинг", който ги превози.

НАСА съобщи, че компания "Спейс Екс" ще размени капсулите за предстоящия полет на астронавти, за да върне блокираните на МКС Уилмор и Уилямс у дома в средата на март, а не в края на март или през април. 

Това ще съкрати поне с няколко седмици продължителния им престой на орбиталната станция.

"Човешките космически полети са пълни с неочаквани предизвикателства", каза в изявление ръководителят на програмата за комерсиални екипажи на НАСА Стив Стич, като похвали "Спейс Екс" за гъвкавостта ѝ.

Завръщането на двамата американски астронавти на Земята отново се отлага

НАСА посочи още, че екипите за управление на мисията са решили да използват за предстоящия полет капсулата "Дракон", която вече е летяла до станцията, вместо новата капсула на "Спейс Екс", чието производство според нея се е забавило.

Решението премества старта на следващия полет на астронавти на 12 март, който преди това беше планиран за 25 март. От НАСА казаха, че все още предстои да бъде оценена готовността за полет на капсулата "Дракон", която носи името "Индевър", и е използвана в три предишни мисии. 

Завръщането на двамата астронавти - Бъч Уилмор и Суни Уилямс, които пристигнаха на Международната космическа станция с дефектната капсула "Старлайнър" на "Боинг" миналото лято, зависеше от пристигането на четиричленния екип на десетия пилотиран полет на "Дракон", за да може американският контингент на станцията да бъде поддържан на обичайното си ниво.

Решението следва внезапното искане на президента Доналд Тръмп, отправено към изпълнителния директор на "Спейс Екс" Илон Мъск, да върне Уилмор и Уилямс на Земята "възможно най-скоро".

Космически „заложници“: Астронавти може да останат на МКС до 2025 г. заради проблем с капсулата (СНИМКИ)

Размяната на космически кораби засяга няколко планирани мисии, сред които и тази на компанията на Мъск мисия за превоз на частни астронавти, която се очакваше да използва капсулата "Индевър" по някое време тази година за полярна орбитална мисия.

"Спейс Екс" разработи капсулата си "Дракон" с около 3 милиарда долара финансиране от НАСА по програмата й за търговски екипажи, която има за цел да повери на компании космическите полети с надеждата да стимулира частния пазар и да намали разходите.

Корабът "Старлайнър" на "Боинг", който се върна на Земята през септември без Уилмор и Уилямс, е разработен по същата програма на НАСА, но се бори с инженерни недостатъци.

Тестовите пилоти Бъч Уилямс и Суни Уилямс трябваше да се завърнат миналия юни със "Старлайнър" след около едноседмичен демонстрационен полет. Капсулата обаче имаше толкова много проблеми с достигането до МКС, че след седмици на тестове НАСА реши да я върне празна и да възложи прибирането на двамата астронавти на "Спейс Екс". 

Двама американски астронавти получиха топло посрещане на борда на МКС

Компанията на Илон Мъск след това отложи изстрелването на техните заместници с чисто нова капсула, която се нуждаеше от повече подготовка. Това добави още време към продължителния престой на Уилмор и Уилямс на МКС. 

Тъй като се очакваше още повече работа по новата капсула, НАСА реши следващият екипаж да излети с по-стара капсула, планирайки изстрелването й за 12 март. 

Американската космическа агенция предпочете новият екипаж да пристигне преди да изпрати стария обратно - в случая Уилмор, Уилямс и още двама души, които са на МКС от септември. Новият екипаж, който ще полети към орбиталната станция, включва двама астронавти на НАСА - Ан Макклейн и Никол Айърс, японския астронавт Такуя Ониши и руския космонавт Кирил Песков. 

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Елена Христова, БТА