Форумът започна днес

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс вижда най-голяма опасност вътре в Европа. Това стана ясно по време на речта му пред 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността, която започна днес. В Европа Джей Ди Ванс вижда „отклонение от ценности” и отмяна на избори, като визира Румъния.

Започна 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността

Джей Ди Ванс изложи вижданията на своята държава и на администрацията на Доналд Тръмп за решаването на основните проблеми в международен план, най-важният от тях – войната в Украйна.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс днес призова Европа да укрепи отбранителния си капацитет, за да може Вашингтон да се съсредоточи върху заплахите в останалите региони на света, предаде Франс прес.

"Смятаме, че е важно, като част от общ съюз, европейците да укрепят своята отбрана, докато Америка се съсредоточи върху регионите в света, които са в голяма опасност“, заяви Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността.

По време на речта си пред делегатите на форума Джей Ди Ванс призова европейските представители да спрат незаконната миграция на континента, предаде Асошиейтед прес. 

Ванс заяви, че европейските избиратели не са гласували за отваряне на "шлюзовете за милиони непроверени имигранти".

По-рано в коментарите си в петък вицепрезидентът на САЩ се подигра на Европа, че потиска свободата на словото, като заяви, че тази свобода е в опасност.

Той също така наблегна на искането на САЩ  НАТО да увеличи разходите си за отбрана, говорейки в момент на силна загриженост и несигурност относно външната политика на администрацията на Тръмп.

В Мюнхен Ванс се срещна с украинския президент Володимир Зеленски.

Украйна ще започне преговори с Русия веднага, след като Киев, Вашингтон и техните съюзници се обединят около обща позиция, каза днес украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Франс прес и БТА

Той отбеляза, че американският президент Доналд Тръмп все още няма готов план за слагане на край на войната.

„Готови сме за обсъждане с Америка и нашите съюзници. Ако те ни дадат конкретни отговори на нашите конкретни въпроси и (постигнем) общо разбиране за опасността, която представлява Путин, това ще бъде единна позиция и ние ще бъдем готови за преговори с руснаците“, каза той в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.

Основното желание на руския президент е САЩ да „излязат“ от тази битка, добави Зеленски.

„Това е много опасно за всички, включително Америка (трябва) да разбере, че в Европа всички са много наблизо и това е един континент. Ръцете на Путин ще достигнат всички по някакъв начин. Без САЩ това може да се случи по-бързо; със САЩ може да бъде по друг начин“, подчерта украинският президент.

Той беше категоричен, че Европа ще увеличи единството си с Украйна.

„Говорим за различни видове подкрепа, защото това ще бъде тяхната отбрана. Те (европейците) днес разбират, че може да са следващите и не трябва да позволят това. Ако войната се разпростре извън Украйна, те все още позволяват това – ако не днес – утре, или след 10 или 5 години. Те не са защитени. Това е голяма опасност и всеки разбира, че трябва да спрем Путин. Колкото по-скоро, толкова по-добре. И те трябва да подкрепят Украйна възможно най-силно, защото това прави Европа по-безопасна“, отбеляза Зеленски.

От своя страна германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че е било грешка от страна на Тръмп да прави членството на Украйна в НАТО разменна монета за спиране на войната и да слага на масата териториални отстъпки, но посочи, че е било справедливо да се очаква, че Европа ще поеме по-голям дял от разходите за отбрана.

Писториус каза също, че Путин не е променил изобщо позицията си относно преговорите.

„Щеше да е много по-добре да се говори за евентуално членство в НАТО и териториални промени на масата за преговори“, добави той.

От своя страна говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова днес каза, че американските изявления за Украйна и уверението от страна на министъра на отбраната Пийт Хегсет, че страната няма да се присъедини към НАТО са част от решаване на въпроса на базата на реализъм.

Междувременно началникът на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак днес се срещна със специалния пратеник на САЩ за войната в Украйна Кийт Келог. Двамата обсъдиха бъдещата американска подкрепа за Киев и планираха двустранни срещи.

„Путин никога не играе по правилата... Всякакви споразумения без оказване на силна принуда върху Русия няма да проработят“, написа Ермак в социалната мрежа „Екс“ след срещата.

Пред конференцията говори и Урсула фон дер Лайен. Тя заяви, че Украйна е част от европейското семейство. Тя призова американския президент Доналд Тръмп да работят заедно за „справедлив мир“, предаде АФП. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че принуждаването на Украйна да сключи лошо споразумение би навредило на интересите на САЩ. „Провалена Украйна би отслабила Европа, но също така и Съединените щати“, каза още Фон дер Лайен на Мюнхенската конференция по сигурността.

Радев: Диалогът между Тръмп и Путин отваря нова ера във взаимодействието на глобалните сили

Коментар пред журналисти направи и българският президент Румен Радев.

„Очакваме да бъде представен американският мирен план за Украйна. Дори и това да не се случи, някои от контурите на американските отправни точки за преговори, вече се изясняват. И това са, че Украйна не може да си върне границите от преди 2014 г., че не може да се присъедини към НАТО, че САЩ няма да участват със свои войски в мироопазващи операции на територията на Украйна, и разбира се, че Европа трябва да заделя много повече средства за отбрана. Голямата задача пред Европа е да намери своето достойно място на масата за преговорите, защото те ще се водят в името на мира в Европа. Не може да бъде постигнато устойчиво решение без Европа”, заяви Румен Радев.

Източник: БТА, Пламен Йотински и Валерия Динкова/БГНЕС