Адриан Николов и Цветан Цеков коментираха кой е отговорен за поскъпването от производител до потребител

Трябва ли държавата да се намеси с мерки срещу високите цени на храните и кой е отговорен за поскъпването от производител до потребител. Тези теми обсъдиха председателят на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци” Цветан Цеков и икономистът от ИПИ Адриан Николов в „Здравей, България”.

„За голяма част от плодовете и зеленчуците няма входни такси. Проблемът е от редицата нелоялни практики, които са цял алгоритъм от действия, и които правят трудно дистрибутирането на пазара”, каза Цеков. По думите му мярка, която може да бъде предложена, е да няма привидни договорки на търговските вериги с производителя.

Земеделският министър: МЗХ ще изработи закон, който да нормализира отношенията по веригата за доставка при храните

Според Николов правителството е осъзнало, че въвеждането на ценови тавани, подобно на други европейски държави, не е добър подход. Мнението му е, че при хранителните вериги е възможно да се ограничи броят на дистрибуторите, но при откритите пазари „те са необходимото зло”.

Цеков заяви, че производителите трябва да могат свободно да продават на българския пазар. „Преминавайки през веригите, българският продукт се обезличава. Принуждават ни да носим техния бранд”, обясни още експертът. И подчерта, че българската продукция се слага по ниските регали в магазините.

КЗК проучва какво оказва влияние върху изменението на цените на хранителните стоки

Николов посочи, че в открития пазар на ЕС да се говори за фаворизиране на българското производство, е трудно. Той подчерта, че може да се вземат мерки за тласкане напред на кооперирането. А Цеков допълни, че от 10 години искат закон за кооперативите.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова