Темата коментират експертът по финансови престъпления Радомир Дуков и експертът по киберсигурност Ростислав Петров

Между повечето финансови измами както в истинския живот, така и онлайн има едно общо нещо - обещание за бърза и лесна печалба. Обикновено, ако е прекалено хубаво, за да е истина, то по-скоро - не е.

„Масово финансовите измами се случват в Европа, а вече и в България. Таргетират се хора над 60 години, защото са по-доверчиви, не са запознати с онлайн тенденциите. До тях може да се достигне по различни начини – чрез имейл, смс, реклама в социалните мрежи, QR код. Целта е парите на жертвата да бъдат взети максимално бързо. Обещават се високи печалби”, коментира председателят на Българската асоциация по предотвратяване на финансови престъпления Радомир Дуков в предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.

ГДБОП разби група за инвестиционни измами и пране на пари за стотици хиляди левове (СНИМКИ)

По негови думи хората, които са се подлъгали от измамната схема бързат да инвестират всичките си пари, а чрез такса за излизане от схемата, крипто платформите, в които са вкарани средствата - изчезват.

„В България най-големият проблем е това, че хората не са запознати с подобен тип финансови измами. Пари чрез акции се печелят изключително трудно”, посочи експертът по киберсигурност Ростислав Петров.

„Тези измамници искат нещата да се случват веднага – това е червеният флаг, за който хората трябва да следят”, добави Дуков.

Според Петров това, че са поискани лични документи, не е индикация, че дадена финансова платформа е легитимна.

 „Има фалшиви сайтове, който наподобяват оригинални брандове. Винаги човек трябва да проверява – може да има разминаване на букви”, обясни още Дуков.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова