Те са категорични действията ще продължат до законови промени

На прага на втория бойкот срещу хранителните вериги все повече на дневен ред излиза въпросът как ще бъде разрешена ситуацията с високите цени на стоките. Организаторите на протеста са категорични – действията ще продължат до законови промени и въвеждане на таван на надценките на продуктите. Предложението на организаторите на протеста е таван на надценките от 10% на основните стоки от малката потребителската кошница.

Подобна мярка в нашата икономика последно е била въвеждана върху хляба. Според икономисти ограничението не е довело до желаното нормализиране на цената.

Също по отношение на тази мярка - анализ показва, че няма институция, която да може да докаже каква е надценката по веригата – от производител до търговски обект. Дори и да бъде установено, в законодателството, няма предвидени санкции за нарушението на тавана на надценките. В събота премиерът Желязков възложи на данъчните да изготвят анализ на пътя на храните от производителя до крайния потребител.

Организаторите на бойкота на магазините: Акцията беше успешна

„Първият бойкот каза „Ние повече няма да търпим”. Убедени сме, че вторият ще е още по-силен. Правителството буквално клекна. Ще бойкотираме, колкото пъти е необходимо”, заяви Мая Манолова от „Изправи се. БГ”.

В отговор на бойкота кабинетът „Желязков” обяви, че започва законодателни промени. И въпреки, че в събота земеделският министър отхвърли идеята за таван на надценките, заложена в един от внесените законопроекти, в публичното пространство излезе информация, че именно върху подобна идея се работи и в министерството. Оттам обаче отказаха коментар. Критика към кабинета дойде от страна на „ДПС - Ново начало”, според които отлагането на разрешаването на проблема с цените е неприемливо.

В същото време икономисти посочват, че опитът показва, че таван на надценките би било неефективна мярка.

„Ние имахме такъв пример за въведено ограничение не надценките. То беше при хляба и не видяхме на практика никакво функциониране реално. Тук големият проблем е с капацитета на държавата. Налагането на подобни мерки изисква контрол и от страна на Приходната агенция”, каза Адриан Николов, икономист към „Институт за пазарна икономика”.

Определиха кога ще има нов бойкот у нас заради високите цени

Според бранша проблеми по веригата производител-потребител има най-вече на ниво дистрибутори, които в крайна сметка водят до крайното набъбване на цените.

„По-голямата българска продукция се пренасочва през дистрибутори. Там се оскъпява между 30 и 50%”, обясни Цветан Ценков, председател на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци”.

„Надценката стига до 80-95%. Официално се знае, че оборотът на две от големите вериги е 3 милиарда лева. Може да си представите каква печалба се генерира”, коментира Емил Георгиев от Федерацията на производителите.

Според данни на финансовото министерство бойкотът от 13 февруари е довел до спад от близо 8 милиона лева на оборотите на големите вериги. Целта за 20 февруари е той да бъде още по-голям. А докога ще продължат акциите зависи от действията на законодателно ниво.

Трябва ли държавата да се намеси с мерки срещу високите цени на храните