Снимка: istock
Увеличението на минималния осигурителен доход влияе и на цената за купуване на стаж
Минималният и максималният осигурителен доход стават по-големи, което пряко се отразява на заплатите на част от хората. Това са част от промените, които са в сила от днес - 1 април, заради приетия Закон за държавния бюджет.
С днешна дата максималният осигурителен доход вече е 4 130 лева. Това означава, че хората с такава или по-висока заплата до момента са плащали 517 лева за осигуровки. От този месец те вече са почти 570 лева - или с други думи, вече ще плащат около 50 лева повече на месец.
Минималната заплата се промени от 933 лева на 1 077 лева. Тези работещи или самоосигуряващи се ще плащат допълнителни 20 лева на месец.
Увеличението на минималния осигурителен доход влияе и на цената за купуване на стаж. Преди увеличението стажът струваше 185 лв. за месец, от днес вече е 213 лева. Така за година стаж ще трябва да платим 2 559 лева.