В момента едва 50 души са вписани като такива, те са претрупани с работа и не смогвали
Едва 50 души у нас са вписани като вещи лица по автотехнически експертизи. Това сочат данните в Единния регистър на вещите лица към Министерството на правосъдието. Те работят в конкретен съдебен район, но при нужда могат да изготвят заключения и извън него. От 1 януари тази година за всеки реално изработен час получават по 3,5 % от минималната работна заплата, което прави почти 38 лв.
Експертизи, за изготвянето на които се чака с месеци, са основна причина за забавяне на наказателните дела у нас. Практиката показва, че съдиите и сега работят с около 20 вещи лица - доказани експерти в своята област. Те са претрупани с работа и не можели да изготвят заключенията си навреме.
След срещата в МС за войната на пътя: Какви мерки ще се предприемат
„И съвпада делото, което днес има вещото лице в София, и това за инцидент в Бургас - отлагате едното от двете дела с осем месеца напред. Така се бавят делата”, обясни правосъдният министър Георги Георгиев. „Твърде често укорът е в съдиите, че бавно решават делата, но те няма как да вземат решение без експертиза, която да изследва причините. Предвиждаме задължително обучение за вещите лица, така че държавата да инвестира в тяхното обучение и подготовка. Въвеждаме и изпити за вещите лица”, добави министърът. „Затягаме режима и даваме възможност и на министъра на правосъдието да иска отнемане на права на вещото лице, когато системно не изпълнява своите задължения”, посочи още правосъдния министър.
От ведомството предлагат и вещите лица да се разпитват с видеоконферентна връзка.
„Когато заради ангажимент на вещите лица, не могат да пътуват до другия край на страната, за да направят заключението и да го представят пред съдилищата, тогава биха могли да бъдат разпитани по преценка на съда с видеоконферентна връзка”, смята Георги Георгиев.
„Законодателят и сега в чл. 149 от Наказателния кодекс е предвидил вещото лице да бъде разпитано не само чрез видеоконферентна връзка, но и чрез телефонна конференция”, обясни Пламен Георгиев, председател на Районния съд в Хасково.
Според магистрата, дистанционно изслушване може да има само когато експертизата е готова. Това се случва и сега, макар и не твърде често.
„Има възможност и предстои да се случи в следващите дни по конкретни производства. Експертите са специалисти от Военномедицинска академия и с няколко молби, с две поредни заседания, уведомяват, че поради изключителна ангажираност не са в състояние да се явят”, обясни Пламен Георгиев.
Юристи обаче са категорични - автотехнически експертизи не могат да се приемат с видео-конферентна връзка.
„Експертът би могъл да поиска да се доизяснят показанията на свидетеля с оглед на това, че не е дочул нещо, не е доразбрал. Предлага се нещо, което няма да бъде работно, доколкото няма да запази нивото, до което е достигнала експертизата”, смята адвокат Явор Нотев.
При дистанционен разпит на вещите лица отпада възможността в съдебно заседание отново да се огледат доказателствата по делото.
„Не това е пътят, по който трябва да се решават човешки съдби. За единия се задава въпроса кой ме нарани, или кой уби моя близък, а за другия - ще вляза ли в затвора и за колко време ще бъда там?”, каза Явор Нотев.