Кадър/Видео:"Ройтерс"
Целта на Джеф Безос е да се конкурира със "Старлинк" на Илон Мъск
Американската корпорация Amazon на Джеф Безос отложи заради метеорологични причини изстрелването на първите спътници от своето съзвездие "Кайпер". То ще предлага свръхвисокоскоростна интернет връзка от космоса и целта му е да се конкурира със "Старлинк" на Илон Мъск, съощи АФП.
Първите 27 спътника от тази мрежа, която се очаква да наброява повече от 3200 апарата, трябваше да бъдат изстреляни в сряда вечерта от Източното крайбрежие на САЩ с ракета "Атлас V", принадлежаща на групата "Юнайтид Лонч Алайънс" (United Launch Alliance), която включва "Боинг" и "Локхийд Мартин".
Китай изстреля първите си сателити, които ще конкурират "Старлинк" (ВИДЕО+СНИМКИ)
"Нова дата за изстрелване ще бъде обявена веднага след като бъде одобрена", казаха от "Юнайтед Лонч Алайънс". Изстрелването трябваше да бъде осъществено в 19:00 ч. местно време (23:00 ч. по Гринуич) от Кейп Канаверал във Флорида.
Когато метеорологичните условия позволят, спътниците ще бъдат изстреляни на няколкостотин километра над Земята, за да положат основите на съзвездието "Проект Кайпер", който е с търговско, технологично и геополитическо предназначение. С тази мрежа от спътници, работещи в ниска околоземна орбита, компанията Amazon цели да предложи много високоскоростен достъп до интернет на физически лица, предприятия и правителства, включително в отдалечени райони.
Очаква се съзвездието да започне да функционира през 2025 г., съобщиха от Amazon. Цената на услугата не беше разкрита, но компанията уверява, че тя ще бъде "достъпна" и в съответствие с рецептата ѝ за успех "на ниски цени", отбелязва АФП.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни