Установено е наличието на газове, които на Земята се произвежда от живи организми

Учени от Кеймбридж откриха нови, макар и все още предварителни, доказателства, че далечен свят, обикалящ около друга звезда, може да бъде обитаван.

Екипът, ръководен от проф. Нику Мадхусудан от Института по астрономия към университета, е анализирал атмосферата на екзопланетата K2-18b и е засякъл следи от молекули от два редки газа, които на Земята се произвеждат единствено от прости организми.

Това е вторият и по-обещаващ път, когато химикали, свързани с живота, са открити в атмосферата на планетата от космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST) на НАСА.

Учените обаче подчертават, че са необходими още наблюдения, за да бъдат потвърдени резултатите.

Още вълнуващи нови изображения от "Хъбъл" - галактиката "Сомбреро" в детайли (СНИМКА)

„Това е най-силното доказателство досега, че живот може да съществува и на друго място във Вселената“, коментира проф. Мадхусудан.

И допълни: „Реалистично, можем да потвърдим този сигнал в рамките на една до две години.“

Планетата K2-18b е приблизително два и половина пъти по-голяма от Земята и се намира на около 700 трилиона мили от нас.

Молекули, свързвани с живот

С помощта на телескопа „Джеймс Уеб“ екипът е открил химически следи от поне една от две молекули: диметил сулфид (DMS) и диметил дисулфид (DMDS). На Земята тези газове се произвеждат от морски фитопланктон и бактерии.

„Оцененото количество от тези газове в атмосферата на планетата е хиляди пъти по-голямо от това на Земята“, отбелязва проф. Мадхусудан.

„Ако връзката с живота се окаже вярна, тогава тази планета би била пълна с живот”, каза той.

Той дори стига по-далеч: „Ако потвърдим, че на K2-18b има живот, това би било силно доказателство, че животът е често срещан в нашата галактика.“

Все още твърде рано за категорични изводи

Въпреки вълнуващите резултати, проф. Мадхусудан и неговият екип признават, че откритието още не отговаря на изискванията за официално научно потвърждение. За да се приеме за откритие, е необходима статистическа сигурност от 99.99999%, известна в науката като „пет сигма“. Настоящите резултати са на ниво „три сигма“ – 99.7%, което е значителен напредък спрямо едно сигма (68%), установено преди 18 месеца, но все още недостатъчно.

35 години "Хъбъл": Европейската космическа агенция с ново изображение на ослепителeн млад звезден куп (СНИМКИ)

Освен това, дори при достигане на пет сигма, ще остане въпросът дали тези молекули действително са от биологичен произход, отбелязва проф. Катрин Хеймънс от Единбургския университет, астроном на Шотландия и независим експерт.

„Дори и при това положение, все още съществува въпросът какъв е произходът на този газ. Не може  да кажем със сигурност, че той има биологичен произход в извънземен свят, защото във Вселената се случват много странни неща и не знаем каква друга геоложка дейност, която може да произведе тези молекули, може да има на тази планета, която може

Екипът от Кеймбридж работи с други научни групи, за да тества дали DMS и DMDS могат да бъдат създадени по небиологичен път в лабораторни условия.

В същото време някои учени предлагат други, „безжизнени“ обяснения за наличието на тези газове.

Въпреки научните предизвикателства, проф. Мадхусудан остава оптимист: „Може би след десетилетия ще погледнем назад към този момент и ще осъзнаем, че именно тогава животът във Вселената е станал достижим за нашето разбиране. Това може да е повратната точка, в която изведнъж основният въпрос дали сме сами във Вселената, може да получи отговор."

Източник: Би Би Си