Според преподавателя по християнска философия светият отец не е бил реформатор, а обновител
„Рано е да говорим как ще бъде запомнен папа Франциск, защото паметта е бавно натрупване. Но при всички случаи той ще бъде запомнен преди всичко със своето присъствие, характер и воля. За разлика от православната църква, при която личността на предстоятеля няма такова пряко отражение върху живота на църковната общност, то в католическата църква римският епископ е предстоятел и на всяка католическа общност по целия свят”, коментира преподавателят по християнска философия във Великотърновския университет д-р Смилен Марков в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Според него папа Франциск е обновил много от онова, което хората са свикнали да виждат от водача на Римокатолическата църква. „Папата направи определени заявки, още когато встъпи в длъжност. Той се ангажира със слабите, бедните, уязвимите, бедните. Папа Франциск имаше за цел да въплъти тези принципи и идеи и в политически действия. Той беше от онези християнски богослови, които ясно разбират връзката между опазването на околната среда и грижата за онеправданите”, посочи д-р Марков.
Богдан Паташев: Папа Франциск беше откровен до краен предел
Преподавателят по християнска философия смята, че този папа не е реформатор, а обновител. „Разликата е в това, че от самото начало папа Франциск доста демонстративно се поставяше паралелно на утвърдените институции и правилата като предписание за църковен живот, без да ги отрича или зачерква. Той създаваше прецеденти и провокации”, добави д-р Марков.
„Чуваме коментари, че папа Франциск е либерален. В много отношения той беше консервативен. Имаше очаквания да направи по-радикални стъпки за въвличане на жените в църковната йерархия, но папа Франциск не го направи. Той въвличаше жените в административното управление на църквата”, посочи още преподавателят.
Целия разговор гледайте във видеото.
ВСИЧКО ЗА КОНЧИНАТА НА ПАПАТА И КАКВО СЛЕДВА ЗА ВАТИКАНА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Виктория ГетоваПоследвайте ни