Вижте къде да се разходите, ако живеете в шумната столица София

Тази неделя в рубриката „Дотам и обратно” Ники Василковски ни отвежда сред дивата природа в планината. София е сред градовете, където само в рамките на около час можем да попаднем в един друг свят, където бетонът отстъпва пред зеления безкрай на гъстите гори, а реките от автомобили са заменени от бушуващите води на планинските потоци.

С основание наричат Витоша белия дроб на столицата. Още с първите стъпки в дебрите на природния парк край последните къщи на квартал „Бояна” човек усеща пролетната свежест.

Отправяме се към популярния Боянски водопад. Хващаме по-краткия, но значително по-труден маршрут. Наклонът е изморителен, защото в рамките на 2 километра преодоляваме около 400 метра денивелация.

„Дотам и обратно”: Древна легенда разкрива тайната на “Мечите дупки” край Липница

С широката си сянка високите букови дървета създават онова спокойствие и мир, който всеки търси, за да избяга от тътена на големия град. В по-високата част на маршрута към пролетната идилия добавяме и песента на буйната река.

Сред дърветата пред нас се разкрива удивителна гледка. Боянският водопад е висок 25 метра, първенец в планината. Огрените от Слънцето води бясно препускат по северния склон на Витоша на 1260 метра надморска височина. Поглеждайки този рай в планината, Вазов възкликва как водопадът „поразява въображението”.

"Дотам и обратно": Гложенският манастир и тайнствената пещера Моровица

Водопадът тече целогодишно. Напролет обаче е най-очарователен и въздействащ. Пълноводието му дава невероятна сила и мощ.

Дотук всъщност има много пътеки. От квартал „Бояна” са маркирани труден и по-лесен маршрут. Последната останала естествена влажна зона около столицата е дом на десетки защитени птици и земноводни.

Витоша е опасана от туристически пътеки и в топлите месеци е като магнит за туристите. Търсачи на природни съкровища, бегълци от градската суета и любители на онзи душевен мир, който само планината може да предложи.