Когато политиците имат много пари, те ги харчат и прахосват, а това е популизъм, заяви икономистът

Аз съм против безкрайно харчещия бюджет и увеличението на капитала на държавните дружества. Когато политиците имат много пари, те ги харчат и прахосват. Това е популизъм. Съвсем спокойно транспортът в София може да бъде частен. Това каза бившият министър на икономиката Николай Василев в предаването „Твоят ден”.

Киселова отрече, че сезирането на КС от страна на Радев ще повлияе отрицателно на конвергентния доклад

"Има части от София, които се обслужват от частни транспортни превозвачи. Заплатите били по-високи, няма четирицифрен брой хора, които се разписват без да са на работа, няма политически назначения, има нови автобуси. За да стане градският транспорт частен кметът трябва да е реформатор и Общинският съвет в София да е настроен по същия начин. Може би четирите столични транспортни дружества трябва да се обединят, вероятно ще се окаже, че няма да има нужда от едни 1000 човека в администрацията", заяви той. 

Според Василев злоупотребите при обществените поръчки са при държавните и обществените дружества. "Принципът, според който щом някой поиска пари, правителството намира милиони и ги раздава, покана и други общини да си намерят за какво да искат по 15 милиона ли е? Хората от цялата страна с данъците си и бюджетния дефицит ще плащат увеличението на заплатата на една група хора. Не ми харесват моделите на икономика и общество, в които живеем, няма никакви реформи', смята икономистът. 

Експертът коментира и влизането на България в еврозоната.

„Нямам страхове за влизането в еврото, но повечето политически сили през последните години не са били за еврото. Сега ГЕРБ, ИТН, ДПС, ДПС-НН и ПП-ДБ са „за”. Преди 4 години обаче ПП-ДБ бяха против. Лично на мен са ми споделяли и действията им са го показвали”, каза той.

По негови думи България трябва да влезе в еврозоната, да бъде първокласна европейска държава, да сме горди българи с национална валута евро.

Относно страховете на хората, че ще има бум на ценовите равнища, ако влезем в еврозоната, Василев е на мнение, че хората, които твърдят това, не са хора, които са безпристрастно обективни и са направили анализи. "Това са хора, които по принцип са против западната интеграция на България. Същите хора са били против влизането в НАТО, против влизането в Европейския съюз. Преди това са били против въвеждането на валутния борд, против F-16, против Шенген. Сега си измислиха някаква инфлация. Казаха, че в Хърватия има инфлация. Аз започнах да проверявам данните и видях, че в годината преди да се присъедини Хърватия към еврозоната, има 10 държави като България, Румъния, Чехия и Полша, които са били с по-висока инфлация от Хърватия. И повечето от тези държави са извън еврозоната. След като Хърватия влезе в Европейския съюз пак същите държави са с по-висока инфлация от нея".

Бившият министър на икономиката също така е твърдо на мнение, че курсът лев-евро няма да се промени след влизането ни в еврозоната.

Василев се обявява твърдо против държавния контрол върху цените и ролята на държавата в икономиката. Той дава за пример Унгария, където има най-голям контрол на цените, но е на първо място по инфлация в Европа през последните години.

„Държавен контрол върху цените означава голяма корупция, натиск върху бизнеса, избиране на свои хора за доставчици, злоупотреби и дефицитни стоки. Държавата трябва да създава условия за конкуренция, да има информация и проверки дали не се злоупотребява с цифри и числа”, подчерта икономистът.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова