Мариана Георгиева бе предложена за министър на младежта и спорта, Снимка: Пресцентър на БСП
Проекто-премиера Орешарски ще предложи Мариaна Георгиева-Бенчева
Кандидатът за министър-председател Пламен Орешарски заяви, че ще предложи за министър на младежта и спорта Мариaна Георгиева-Бенчева. Може би това име не ви говори нищо. Не се притеснявайте, то не говори нищо и на никой занимаващ се със спорт в България.
За да изясним неяснотата трябва да кажем, че Мариaна Георгиева-Бенчева е д.ф.н. и професор по синтаксис в Института по български език към Българската академия на науките (БАН). Всичко това звучи доста добре, но истинската причина за номинацията може би прозира във факта, че специалистката по български език е била парламентарен сътрудник на сегашния лидер на ДПС. Освен това Георгиева-Бенчева е ръководила дирекция "Студенти и специализанти" в образователното министерство по времето на НДСВ и на тройната коалиция.
Именно тези факти провокираха спортните среди днес привечер да обсъждат предложението като изцяло политическо, а не експертно. Такива коментари можеха да се чуят по коридорите и около сградата на Министерството на физическото възпитание и спорта.
Другият будещ недоумение факт е защо, след като в речта си пред партията проектопремиерът Орешарски заяви, че във време на криза административни и структурни реформи са излишни, все пак сегашното Министерството на физическото възпитание и спорта ще трябва да бъде трансформирано в Министерство на младежта и спорта. Нима спортът в България не е в криза? И така, ако парламентът одобри промяната отдела за в младежта отново ще трябва да се мести от ведомството по образованието и науката, към сградата на бул. "Васил Левски" №75.
Освен чисто физическите неуредици такова решение за смяна на формата ще доведе и до необходимостта от законови промени, защото в момента Законът за физическото възпитание и спорта и цялата подзаконова нормантивна база в областта разглеждат юридически фигурата на министър на физическото възпитание и спорта, а не на министър на младежта и спорта.
Това означава, че през следващите месеци, вместо да се занимава изцяло с антикризисно законодателство и решения Народното събрание ще трябва да поправя закони заради предложената промяна в структурата на Министерския съвет.