Мозък е така устроен, че обработва зрителните възприятия до нивото да разберем техния смисъл

Човешкият мозък "вижда неща", които очите пропускат, противно на досегашните ни схващания за това как той обработва визуалната информация, съобщава БТА.

 

Човешкият мозък е така устроен, че обработва зрителните възприятия до нивото да разберем техния смисъл, въпреки че често не осъзнаваме тази податка, установи екипът на д-р Джей Сангуинети от университета в Аризона.

 

В хода на експериментите учените показали на група доброволци черни силуети, някои от които имали разпознаваеми реални форми, скрити в белите полета извън тях. Мозъчните вълни на участниците в експеримента били наблюдавани чрез енцефалограми.

 

"Доброволците не виждаха формите извън силуетите, но независимо от това техните мозъци обработваха тази информация и това личеше от енцефалограмите им, свидетелстващи за тяхното разпознаване", заяви Сангуинети.

 

Но самият мозък ги отхвърлял като интерпретация. А веднъж изхвърлени от съзнателното осмисляне, ние нямаме информация за тези обекти.

 

Изследванията на екипа повдигат въпроса защо мозъкът обработва информация за някаква форма, след като в края на краищата ние не я възприемаме. Учените обясняват този феномен с естествената "пестеливост" на нашето сиво вещество. 

 

Обработката на цялата информация изисква умствена енергия, а мозъкът се съсредоточава само върху това, коя е най-добрата за нас интерпретация. И ни я поднася като възприятие.