Дни преди това, обаче, археолозите попадат на мраморна статуетка на древна богиня

Разкопките на неолитното селище в столичния квартал "Слатина" бяха зазимени вчера. В последния момент обаче, археолозите се натъкнаха на изключителни находки. Ева Костова посети археологическия обект определен от проф. Васил Николов като култово място за праисторията в България.


Тя показа леща на 8000 години, която се е запазила до днес, защото се е овъглила след пожар. Била е съхранена в тези зърохранилища, открити от проф. Васил Николов по време на разкопките. Дни преди обектът да бъде зазимен, археолозите се натъкнаха на друга уникална находка. Най-голямата част от мраморна статуетка откривана в България. Била е на древна богиня.


Преди месец работата по разкопките е възобновена след 15-годишно прекъсване. Открита е опожарена къща с множество съдове за съхранение на зърно, лимец и леща. Освен това археолозите откриват пещ, мелиница за смилане на брашно и лежанка за почивка.


Селището, което заема площ от 80 дка, е открито случайно, когато през 50-те години работници прокарват отходен канал. Работата по обекта обаче не започва тогава.


През 1985 година историята се повтаря. Този път, за да се прокара трамвайна линия. Тогава обаче проф. Николов успява да спре строежа и да започне разкопки. Така открива най-голямата къща от шестото хилядолетие пр. Хр. намирана някога в Европа. Оттогава откритията са все по-изненадващи и по-впечатляващи.


Повече по темата гледайте във видеото.


Репортер: Ева Костова