Генетик: Информацията е възможността да взимаме решения – това е нейното послание
Решението на актрисата Анджелина Джоли да премахне и яйчниците си като превенция срещу рака, както преди това направи с гърдите си, повдигна въпроса лудост ли е това. След като тя отстрани млечните си жлези, се появи така нареченият "ефект на Анджелина". Прегледите за рак на гърдата се увеличиха повече от два пъти във Великобритания.
"1-2% от рака на гърдата е фамилен. Под това се разбира поне двама или трима близки родственици, които го имат. В нейния случай има майка и баба. При тях ракът се появява рано, тоест, в случая има фамилна обремененост. При Джоли са изчислени 78% вероятност да развие рак на яйчниците. Това означава, че тя си е направила допълнителни генетични изследвания, които дават с прецизност да се кажат процентите”, коментира в „Здравей, България” генетикът проф. Иво Кременски.
"Информацията е възможността да взимаме решения – това е нейното послание и в случая няма никакъв пиар”, допълни той.
"В годишния доклад на Барак Обама беше обърнато специално внимание в здравеопазването на така наречената прецизна медицина. Започна програма за изследване на 1 милион доброволци, за да се види какви са генетичните предразположения”, обясни проф. Кременски.
"В България се предлага на всички бременни да се види рискът от най-честите заболявания. Всички новородени се изследват за три болести, за които има лечение. Имаме готовност да изследваме 40 такива заболявания, но питаме здравеопазването готово ли е да ги лекува след това. Лекарите информирани ли са, за да могат да предложат адекватна информация и да проследяват тези болести”, каза още генетикът.
Затова по думите му, ако няма решение, по-добре е да не се правят подобни изследвания.