Снимка: Shutterstock
Вредни частици до 30 пъти над допустимото тровят Ню Делхи
Шокиращи кадри от най-мръсния град в света. Според Световната здравна организация най-опасният за дишане въздух е в столицата на Индия - Ню Делхи. Нивата на опасни за здравето вещества и частици са десетки пъти над допустимото.
Години наред жителите на 20-милионната метрополия изобщо не си задаваха въпроса опасен ли е въздухът. Обяснението винаги е било, че непрогледният смог е смесица от пясък от пустинята и мъгла. Доклад на Световната здравна организация обаче казва друго.
Изследване на въздуха в 1600 града сочи, че в Ню Делхи дишат опасна за живота смесица от прах и вредни газове. Нивата на твърди частици с големина под 2,5 микрометра са значително по-високи дори от известния с мръсния си въздух Пекин. За сравнение, в Ню Йорк въздуха има над 10 пъти по-малко от опасните частици.
На пръв поглед проблемът е трудно забележим. Микрочастиците са невидими, но засядат в белите дробове и предизвикват редица заболявания, сред които рак. Хората са принудени да взимат необичайни мерки, като инсталиране на филтри и отглеждане на растения у дома.
Децата и възрастните се разболяват. Съкращава се продължителността на живот. За правителството обаче главната цел е икономическото развитие на страната. Това вероятно значи още по-голямо замърсяване.