Кредиторите вече дадоха положителна оценка на гръцкия план

 

За пореден път финансовите министри от еврогрупата и кредиторите на Гърция се събраха, за да обсъдят финалното предложение на Атина. Лидерът на еврогупата Йерун Дейселблум не пропусна да отбележи, че се очаква трудна среща, с основен проблем доверието. Сега въпросът е дали Европа ще продължи преговорите с Гърция или ще остави банковата й система да колабира, а страната да изпадне в банкрут. 

Още по темата

 

Еврогрупата се събра след като кредиторите дадоха положителна оценка на гръцкия план.  „Все още не сме готови. Има някои критики по предложенията, по отношение на фискалните въпроси и реформите. Но тук е и въпросът с доверието  и дали може ли да се вярва на гръцкото правителство, че ще изпълни това, което предлага”, коментира президентът на еврогрупата.

 

Въпреки това шансовете за Гърция преди началото на заседанието бяха  50 на 50. Повечето страни се скептични, че Атина ще изпълни обещанията си. „Планът е по-слаб в някои области, но основният въпрос е прилагането му”, заяви министърът на финансите на Холандия Ерик Вибес.

 

Министрите искат да чуят конкретни отговори - кога и как, но досега такива не са получили. „Гърция продължава да обещава, но конкретни реформи не се правят през последните пет години” , заяви Ханс Йорг Шелинг, министър на финансите на Австрия.

 

Очаквано най-скептичен е Берлин. Германският финансов министър Волфганг Шойбле  дори заплаши с вето. „Ние не сме готови да приемем сметки, които са неправдоподобни. Надеждата за Гърция беше унищожена през последните месеци по невероятен начин”, коментира той. 

 

Най-силният поддръжник на Атина е Франция, чиито експерти бяха изпратени от президента Франсоа Оланд да участват в изготвянето на предложението към кредиторите.  Тежката дума ще кажат европейските лидери, които утре се събират на Европейски съвет, за да решат съдбата на Гърция.

 

 

Предложението на Гърция беше одобрено късно снощи от парламента на страната. В парламента Ципрас трябваше да разчита на гласовете на опозицията, след като част от неговите депутати отказаха да преминат червените му линии и да гласуват за увеличаване на данъците и съкращаване на разходите. Заради затворените банки в Гърция и пълната им зависимост от Европейската централна банка, мерките са единствения шанс за избягване на фалит. 

 

„Времето ни изтича в неделя. Не мога дори да си представя как ще изглежда страната в понеделник, ако не приключим това”, коментира  Вангелос Меймаракис,  лидер на "Нова демокрация" . 251 депутати гласуваха за, а 32-ма против, а осем се въздържаха. Сред  тези, които не дадоха гласа си бяха членове на партията на премиера - бившият вече финансов министър Янис Варуфакис, министъра на енергетиката и председателя на парламента.

 

„Никога няма да гласувам за легализиране на това споразумение. Вярвам, че същото важи и за премиера, който обаче е изнудван с оцеляването на народа”, коментира Зое Константинополу, председател на парламента на Гърция. Гърция иска от кредиторите 53,5 милиарда евро, за да покрие дълговете си, като в замяна обещава съкращения и реформи. „Въпреки затворените банки и огромните трудности в социалния живот, гръцкият народ взе трудно, смело и историческо решение, което изненада и нас. Хората отхвърлиха ултиматума. Те не ни дадоха мандат да се разделим с Евросъюза, а подсилиха позицията ни в преговорния процес за да сключим икономически изгодно споразумение”, подчерта Ципрас.

 

И въпреки че предложеното споразумение е огромно отстъпление за крайнолевия радикален Ципрас, той призна, че правителството му е направило грешки, но сега страната има шанс да сключи най-добрата сделка.  Досега Гърция е получила повече от 200 милиарда евро в две програми, последната от които изтече на 30-ти юни.

 

Репортери: Александрина Аврамова и Антоанета Николова