Пикът на метеорния дъжд ще бъде в 5.00 ч. българско време

Метеорният поток Ориониди, който започна в края на миналата седмица, ще достигне пика си в четвъртък, съобщава сайтът space.com.


На 22 октомври в небето над Земята ще има по 20-25 падащи звезди на час. Най-голям ще бъде броят им в 5.00 ч. българско време.


Известни са няколко десетки големи метеорни потока, когато се появяват от 20 до 150 падащи звезди на час. Орионидите спадат към тях, тъй като през някои години в пика на активността им падат по 60 метеора на час. 


Названието си са получили, тъй като радиантът е на границата между съзвездията Орион и Близнаци, но изглежда сякаш падащите звезди се носят към нас от съзвездието Орион. 


Своеобразен "родител" на Орионидите е прочутата Халеева комета, която се движи по елиптична орбита около Слънцето и "навестява" Земята на всеки 75,5 години. 


Наблюденията на метеорния поток Ориониди е показал, че той е с 12-годишен цикъл на активност. На всеки 12 години достига пика си, след което интензивността му спада. Астрономите свързват тази периодичност с въздействието на Юпитер. 


Орионидите могат да се наблюдават най-добре с бинокъл, извън населено място. Снимането е трудно, тъй като метеорите се движат с голяма скорост - около 240 000 км/ч.

 

Кадри от впечатляващ метеорен дъжд вижте във видеото.