Той обяви, че няма да се изпращат сухопътни войски в Сирия и Ирак

 

Американският президент Барак Обама в опит да успокои нацията след терористичните атаки в Париж и калифорнийския град Сан Бернардино. Едва за трети път, откакто е президент, той използва овалният кабинет за обръщението си, но според критиците 13-минутната реч не успя да постигне целта си.

 

Това беше реч, изпълнена с много очаквания, но първите коментари са, че президентът не успя да ги задоволи. За първи път след масовата стрелба в Калифорния Обама я нарече "терористичен акт за избиването на невинни хора”, но каза, че няма данни действията на семейството терористи да са част от по-глобален план или организирани от ислямска група. 

Още по темата

 

Барак Обама все пак използва най-силните си думи за терористите от ИДИЛ досега, наричайки ги “гангстери”, „убийци” и „част от култ на смъртта”, но обеща да ги преследва и разруши.

 

"Заплахата от тероризма е реална , но ние ще я преодолеем. Ние ще унищожим „Ислямска държава“ или която и да е друга организация, която се опитва да ни навреди”, заяви Обама.

 

Въпреки категоричните думи, той заяви, че не планира изпращането на сухопътни войски в Сирия и Ирак, защото според него окупацията създава нови привърженици на идеологията на терористите. Коалицията срещу ИДИЛ обаче ще засили въздушните удари. Президентът заяви, че стратегията на терористите е навлязла в нова фаза.

 

"Докато ние ставаме все по-добри в предотвратяването на сложни атаки като тези от 11 септември, терористите започват да извършват по-малки атаки като масовите стрелби, които са твърде чести в нашето общество. И докато интернет скъсява разстоянията между държавите , ние сме изправени пред усилията на терористите да заразяват умовете на хора като атентаторите от маратона в Бостън и убийците в Сан Бернардино”, заяви още Барак Обама.

 

Именно тези терористи-единаци, които са трудни за улавяне от службите, са най-голямата заплаха в момента за Запада, според него. Той поиска Конгреса  да гласува отдавна предложения законопроект за използването на сила срещу “Ислямска държава” и мерки за затягането на контрола за продажба на оръжия, с които се извършват масовите престрелки.

 

В речта си американският президент засегна и темата за визите. От неговите думи стана ясно, че той ще поиска от Конгреса да затегне програмата за безвизово пътуване, която е между САЩ и 38 други държави. Почти целият Европейски съюз, без четири страни-членки, пътуват безвизово по нея. 

 

Отпадането на визите за наши граждани едва ли ще се случи скоро. Причината е, че след атаките в Париж темата не е на дневен ред за Вашингтон. 

 

Телевизионното обръщение беше направено четири дни, след като роденият в Съединените щати Саид Фарук и съпругата му Ташфин Малик откриха огън в социален център в Сан Бернардино и убиха 14 души.

 

 

Информация: Ясен Дараков